21 C

Αρμάνι Μιλάνο – Εφές 75-71: Έμεινε στον πάτο η πρωταθλήτρια Ευρώπης, ξέφυγαν στο 4-0 οι Ιταλοί

Αήττητη παρέμεινε η Αρμάνι Μιλάνο στη φετινή Ευρωλίγκα, αφού πέρασε και το εμπόδιο της πρωταθλήτριας Ευρώπης Εφές με 75-71, χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έμειναν στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, αφού ούτε τώρα μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Τούρκοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και στην πρώτη περίοδο θα έλεγε κανείς πως αιφνιδίασαν τους Ιταλούς, αφού βρέθηκαν να προηγούνται με διαφορά πέντε πόντων (16-21).

Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση και μπήκαν σε θέση οδηγού.

Ο Αταμάν έδειχνε να μην μπορεί να βρει λύσεις, καθώς η Αρμάνι είχε απάντηση σε όλα τα πλάνα του. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, όμως ήταν αργά πλέον.

Οι Ιταλοί διαχειρίστηκαν έξυπνα τα τελευταία λεπτά το σκορ και κατάφεραν να πάρουν ακόμα μία μεγάλη νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-36, 60-49, 75-71