15.7 C

Αρμάνι – Ολυμπιακός 72-93: Θρυλικό αριστούργημα στο Μιλάνο!

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τη μέχρι απόψε αήττητη στην έδρα της Αρμάνι, παίρνοντας τη μεγαλύτερη νίκη της σεζόν… μέχρι την επόμενη!

Κάνοντας ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια φέτος ο Ολυμπιακός, υποχρέωσε την Αρμάνι στην πρώτη της εντός έδρας ήττα και παράλληλα πήρε την πρώτη του νίκη μακριά από το ΣΕΦ, ανεβαίνοντας στο 8-4 της κατάταξης.

Οι Πειραιώτες έκαναν τρομερή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, όταν σημείωσαν από 30 πόντους σε κάθε περίοδο και έδειξαν χαρακτήρα και ψυχή, τρεις μέρες μετά την ήττα τους από τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της Basket League.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έσπασαν το ρεκόρ τους με τα περισσότερα τρίποντα στη διοργάνωση, σημειώνοντας 18/33 στην έδρα της πανίσχυρης Αρμάνι!

O αγώνας:

Ο Βεζένκοφ με ένα τρίποντο άνοιξε το σκορ και μαζί έσυρε και τον χορό σε ένα εξωφρενικό ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, αφού οι Ερυθρόλευκοι στη συμπλήρωση του 20λεπτου είχαν 12/16 από τα 6.75.

Ο Ντόρσεϊ ανέλαβε να εκτελέσει τους Ιταλούς στο πρώτο δεκάλεπτο και σημείωσε 4/4, όμως η άμυνα των Πειραιωτών δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική με την επίθεσή τους και η Αρμάνι με κύριο εκφραστή της τον Σιλντς κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά από το -14 (6-18) στους πέντε πόντους με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου (25 – 30), κυρίως επειδή ο Μεσίνα πέρασε τον Χάινς στο παιχνίδι και ο Αμερικάνος έβαλε τάξη σε άμυνα και επίθεση.

Οι Πειραιώτες μπήκαν κάπως μουδιασμένοι στη δεύτερη περίοδο, όμως μετά το πρώτο δίλεπτο βρήκαν και πάλι ρυθμό. Ο ΜακΚίσικ έκανε εξαιρετική αμυντική δουλειά, ο Βεζένκοφ έδινε λύσεις όταν η Αρμάνι ισοφάρισε σε 33-33 και οι Ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Βρίσκοντας τρίποντα από τους Σλούκα, Λαρενζάκη και έχοντας τον Μάρτιν σε καλό βράδυ, ο Ολυμπιακός δεν άργησε να ανακτήσει την αυτοπεποίθησή του και να στριμώξει τον αντίπαλο. Το 45 – 60 του ημιχρόνου μαρτυρούσε πόσο εκπληκτικό ήταν το παιχνίδι του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε βάλει την Αρμάνι στα σχοινιά και την κοπανούσε.

H Αρμάνι έπρεπε να αντιδράσει γρήγορα αν δεν ήθελε να χάσει εντελώς τον έλεγχο και στην τρίτη περίοδο με την πιεστική της άμυνα ανάγκασε τον Ολυμπιακό να μείνει χωρίς πόντο επί τέσσερα λεπτά. Την ίδια ώρα όμως εκείνη έτρεξε ένα σερί 5-0 και δεν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των Πειραιωτών.

Ο Βεζένκοφ έλυσε τελικά τον γρίφο και ανέβασε ξανά στο +12 τη διαφορά (50-62). Μπορεί η επίθεση των Πειραιωτών να μην πετούσε φωτιές, όμως η άμυνά τους ήταν πλέον πιο δεμένη και αν και ο Ολυμπιακός δεν έκανε τα… όργια του πρώτου ημιχρόνου, κρατούσε την Αρμάνι χαμηλά στο σκορ και ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 17 πόντους (53-70). Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε ο Μπαρτζώκας να αποσύρει τους Μάρτιν και Ντόρσεϊ και να περάσει τους Φαλ και ΜακΚίσικ. Ειδικά ο Αμερικάνος έδωσε λύσεις και στις δύο πλευρές και βοήθησε πολύ στο να ξαναπάρει ο Ολυμπιακός διαφορά. Το σκορ στο 30” έγραφε 57-72 και πλέον ο Ολυμπιακός έπρεπε να διαχειριστεί τη διαφορά που είχε χτίσει.

Αυτό έκανε και μάλιστα κατάφερε να την ανεβάσει κι άλλο αφού 6.25” πριν τη λήξη το σκορ ήταν 58-77 και όλα είχαν πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους. Η Αρμάνι δεν είχε την υπομονή και το καθαρό μυαλό να ανατρέψει την κατάσταση, την ώρα που οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβρισκαν τρόπο να απαντούν στους γηπεδούχους, κάθε φορά που έβαζαν την μπάλα στο καλάθι.

Έτσι οι Πειραιώτες έφτασαν στην όγδοή τους νίκη και ισοβαθμούν πλέον με τις Αρμάνι και Ζενίτ στο 8-4, ενώ κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική νίκη που θα επαναφέρει την ομάδα στην πραγματικότητά της, μετά την πικρή εμπειρία του ελληνικού ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα:25-30, 45-60, 57-72, 72-93