18.9 C

Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 90-79: Ακόμα βαράνε βολές οι Ιταλοί…

Ο Ολυμπιακός γύρισε δύο φορές από το -18 και το -10, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο με προκλητική διαιτητική αβάντα πήρε τη νίκη

Ο Ολυμπιακός (11-11) γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο (14-7) με 90-79 για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Πλασματικό το τελικό σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο τελευταίο δίλεπτο. Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης συνάντησαν μία προκλητική και εμετική διαιτησία, που θύμισε αγώνες της Α1. Oι Ρίζικ, Ντιφαλά και Πάντερ (Γερμανίδα διαιτητής) έπαιξαν 100%-0% υπέρ της ιταλικής, πολυεθνικής, ομάδας.

Τα διαιτητικά κριτήρια ήταν διαφορετικά, η Αρμάνι Μιλάνο πήγαινε με το παραμικρό στις βολές, σουτάροντας συνολικά 29 έναντι 11 του Ολυμπιακού. Οι βολές στο ημίχρονο ήταν 14-3! Στο 22ο λεπτό οι βολές ήταν 19-3, αλλά ο Θρύλος έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο και μείωνε τη σε βάρος του διαφορά. Στο 27′ οι βολές ήταν 22-5 και το 33′, 26-8!

Για ποιο μπάσκετ να μιλήσουμε στο «Mediolanum Forum», όταν ο Ντιλέινι σουτάρει 11 βολές και 8 ο Πάντερ, την ώρα που ο Σλούκας εκτέλεσε μόλις 2, έχοντας όλη την άμυνα προσαρμοσμένη πάνω του. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν ξανά εκπληκτικός, έχοντας 17 πόντους και 7 ασίστ με 5/7 τρίποντα. Συγκινητικός σε άμυνα και επίθεση ο Βεζένκοβ, ο οποίος πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους (4/10 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε δύο φορές: από το -18 του 18ου λεπτού (44-26), ισοφαρίζοντας σε 60-60 στο 29′ (με επιμέρους σκορ 34-16), και από το -10, μειώνοντας σε 81-79 στο 38′. Oι Ερυθρόλευκοι πρέπει να αρχίσουν να συνηθίζουν σε τέτοιες διαιτησίες στην Ευρωλίγκα. Δεν θα τους χαριστεί τίποτα και η πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης παραμένει ανοιχτή παρά τα «μηνύματα» που λαμβάνει ο Ολυμπιακός από την Ευρωλίγκα και τη διαιτησία της το τελευταίο διάστημα και ιδιαίτερα μετά την εντός έδρας νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου (8/1).

Βεζένκοβ

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Αρμάνι Μιλάνο-Ολυμπιακός:

Σλούκας

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοβ, Πρίντεζης και Έλις στη βασική πεντάδα. Για πρώτη φορά ο Βεζένκοβ άρχισε ένα ματς ως βασικός στη θέση «3» και ο Πρίντεζης στο «4», παίζοντας ταυτόχρονα μαζί. Από την πλευρά του, ο Έτορε Μεσίνα άρχισε το παιχνίδι με τους Ντιλέινι, Πάντερ, Ντατόμε, ΛεNτέι και Ταρζέβσκι. Δύο πρώην παίκτες του Ολυμπιακού στην πρώτη πεντάδα, ενώ ένας ακόμα πρώην αθλητής των Πειραιωτών έμεινε στον πάγκο, ο Χάινς.

Φουλ επιθετικό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, καθώς το σκορ στο 3ο λεπτό ήταν, ήδη, 7-7. Ο Σλούκας απάντησε στο δίποντο του Ντατόμε (2-0, ο Ιταλός έχασε τη βολή στο καλάθι και φάουλ που πέτυχε), σκοράροντας για τρεις και δίνοντας το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του (2-3). Με σερί 5-0, οι γηπεδούχοι έκαναν το 7-3 στο 2′ (χάρη σε τρίποντο του Ντιλέινι και δίποντο του Ταρζέβσκι). Ο Βεζένκοβ σκόραρε με τον Ντατόμε «κρεμασμένο» πάνω του, στη λήξη της επίθεσης, μειώνοντας σε 7-5 στο 3′.

Ο Μπαρτζώκας ήθελε να «ματσάρει» τα ψηλιά κορμιά της Αρμάνι, βάζοντας και ο ίδιος ψηλό σχήμα εξ αρχής. Ο Ολυμπιακός «έτρεξε» σερί 5-0 και προηγήθηκε με 7-9 στο 4′ (ο Πρίντεζης ισοφάρισε πρώτη φορά σε 7-7) χάρη σε επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Έλις στο 4′. Η ιταλική ομάδα, όμως, αντέδρασε και με δικό της σερί 7-0 προσπέρασε ξανά στο σκορ με 14-9 στο 5′. Ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε γρήγορα τα 5 ομαδικά φάουλ, σε 04:11 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Έλις να φορτώνεται νωρίς με 2. Αντίθετα, η Αρμάνι Μιλάνο έκανε το πρώτο φάουλ της (ή το πρώτο που χρέωσαν οι τρεις διαιτητές), 04:48 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά τη διαφορά με 4-0 σερί από τους Πρίντεζη και Τζένκινς, για το 14-13 στο 6′. Η είσοδος του Σέρχιο Ροντρίγκεθ, όμως, στο παρκέ έκανε τη διαφορά, καθώς ο Ισπανός γκαρντ με 6 διαδοχικούς προσωπικούς πόντους χάρη σε τρία λέι-απ «έγραψε» το 21-17. Ο Μάρτιν μείωσε σε 21-19 μετά την πρώτη ασίστ (μοναδική του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο) του Σλούκα, αλλά ο Ντατόμε με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 24-19 ύστερα από 10 λεπτά αγώνα. Πολλές μάχες έδωσε ο Βεζένκοβ, έχοντας 6 πόντους και 4 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα.

Ο Ολυμπιακός είχε μόλις μία ασίστ στην πρώτη περίοδο και ήταν άστοχος από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά υπερτερούσε στα ριμπάουντ. Συνολικά, οι Ερυθρόλευκοι είχαν 7/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ (τα 4 επιθετικά), μία ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Οι Ιταλοί είχαν 6/11 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ (όλα αμυντικά), 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος.

Οι Σλούκας, ΜακΚίσικ Χάρισον, Βεζένκοβ και Μάρτιν άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά γρήγορα μπήκε ο Σπανούλης στη θέση του Σλούκα, ο οποίος έγινε αλλαγή 43 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Κάθε επαφή του Ολυμπιακού στην άμυνα δινόταν φάουλ και η Αρμάνι Μιλάνο άλλο που δεν ήθελε… Ο Ροντρίγκεθ έκανε το 27-19 με τρίποντο και οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξεμακραίνουν. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν άστοχοι από το τρίποντο, έχοντας 1/7 στο 14′. Η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια στο 14′, με τον Χάινς να κάνει το 31-21, ενώ στη συνέχεια ο ΜακΚίσικ πραγματοποίησε το κάρφωμα της βραδιάς, καρφώνοντας με το δεξί χέρι μετά το επιθετικό ριμπάουντ και την πάσα του Μάρτιν (31-23).

Ο Σπανούλης έπαιξε μόλις 04:01, καθώς χρεώθηκε γρήγορα με 3 φάουλ. Ο Μπαρτζώκας δοκίμασε σχήμα με τον Τζένκινς στον άσο και τους ΜακΚίσικ, Χάρισον, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν, δίχως αποτέλεσμα. Η Αρμάνι ήταν εύστοχη από το τρίποντο (5/6 στο 17′) και άρχισε να μεγαλώνει τη διαφορά με διαδοχικά υπέρ της φάουλ και βολές (35-23 στο 15′, 37-23 στο 16′). Ο Χάρισον μείωσε με καλάθι και φάουλ σε 37-26 στο 16′, αλλά ο Πάντερ ήταν «ζεστός» και με τρίποντο στο 17′ (5/6 είχε η Αρμάνι) έκανε το 40-26. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα εκνευρίστηκαν από τα διαφορετικά διαιτητικά κριτήρια και ο προπονητής του Ολυμπιακού δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, καθώς τα φάουλ στο 18′ ήταν 6-13 και οι βολές 14-3!

Η Αρμάνι προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους σε εκείνο το σημείο, κάνοντας νέο σερί 4-0 με ισάριθμες βολές. Το σκορ στο ταμπλό έγραφε 44-26 στο 18′. Ο Ολυμπιακός, όμως, έβγαλε αντίδραση (η τεχνική ποινή στον προπονητή είχε θετική επίδραση στην ομάδα) και έκανε σερί 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο χάρη σε τρίποντο του ΜακΚίσικ (44-29 στο 19′), δίποντο του Ζαν-Σαρλ (44-31 στο 20′) και τρίποντο του Σλούκα (44-34 στο 20′). Έτσι, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός ύστερα από 20 λεπτά αγώνα είχε 11/20 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 3/3 βολές, 17 ριμπάουντ (τα 6 επιθετικά), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 λάθη. Από την πλευρά της, η Αρμάνι Μιλάνο μέτρησε 9/18 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 11/14 βολές, 11 ριμπάουντ (τα 2 επιθετικά), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Τα φάουλ ήταν 7-13 και ουσιαστικά 7-14, καθώς ο Ολυμπιακός είχε και μία τεχνική ποινή στον κόουτς Μπαρτζώκα.

Ο Ολυμπιακός είχε 1/9 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, αλλά από το 18′ και μετά άρχισε να τα βάζει! Ωστόσο, είχε να αντιμετωπίσει και μία απαράδεκτη διαιτησία, που έστελνε διαρκώς την Αρμάνι στις βολές. Ο Βεζένκοβ με τρίποντο μείωσε σε 44-37 και το σερί του Θρύλου αυξήθηκε στο 11-0! Με φάουλ-ανακάλυψη πάνω στον Ντιλέινι, ο Αμερικανός γκαρντ πήγε ξανά στις βολές και έβαλε τη μία (45-37). Νέες βολές στον Ντιλέινι πάνω σε τρίποντο και το σκορ έγινε 48-37. Τα φάουλ ήταν 8-15 και οι βολές 19-3 στο 22′! Ο Σλούκας μείωσε με νέο τρίποντο σε 48-40 στο 22′, ενώ ο Πάντερ με καλάθι και φάουλ σημείωσε το 51-40. Ο Θρύλος, όμως, έκανε τίμια προσπάθεια, παίζοντας απέναντι σε 8 παίκτες. Τρίποντο ο Τζένκινς και 51-43. Κλέψιμο ο Τζένκινς πάνω στον Ντιλέινι και 51-45! Ακόμα πιο κοντά.

Με τρίποντο του Πρίντεζη, η διαφορά μειώθηκε σε 53-48 και τους 5 πόντους. Με σερί 5-0, οι γηπεδούχοι έκαναν το 58-48 (δίποντο ΛεΝτέι και τρίποντο Ντατόμε), αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε την τελευταία του λέξη. Με επιμέρους σκορ 12-2, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 60-60 στο 29′! Ο Τζένκινς με μία στις δύο βολές μείωσε αρχικά σε 58-49 στο 26′, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Βεζένκοβ έκανε με τρίποντο το 58-52, με τον Ολυμπιακό να έχει πια 8/19 τρίποντα (από 1/9). Ο Ντιλέινι με τον γνωστό του τρόπο, με βολές δηλαδή, σημείωσε το 60-52 στο 27′, όπου και είχε εκτελέσει, ήδη, 11 βολές (10/11)! Τα φάουλ σε εκείνο το σημείο ήταν 10-17 και οι βολές 22-5!

Ο Σλούκας, όμως, ήταν ασταμάτητος και με ένα ακόμα τρίποντο μείωσε σε 60-55, φτάνοντας τα 4/5 τρίποντα (9/20 ο Θρύλος)! Με δύο βολές ο Σλούκας μείωσε ακόμα περισσότερο σε 60-57 στο 28′, ενώ στο 29′ ο Μάρτιν ισοφάρισε με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου ισοφάρισε σε 60-60. Ο Ροντρίγκεθ «ξεκόλλησε» την ιταλική ομάδα, για το 62-60, με τον Σλούκα να δίνει την 5η ασίστ του και τον Μάρτιν να ισοφαρίζει ξανά σε 62-62 στο 30′. Ο Ολυμπιακός τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 9/21 τρίποντα, αλλά ο Ροντρίγκεθ ήταν αυτός που σκόραρε από τα 6,75μ., δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων στην Αρμάνι Μιλάνο με τη λήξη της τρίτης περιόδου (65-62).

Με μία στις βολές, ο Ταρζέβσκι έκανε το 66-62 (24-8 οι βολές) στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ο Βεζένκοβ με τρίποντο μείωσε σε 66-65 στο 32′ και στη συνέχεια ο Ταρζέβσκι κάρφωσε για το 68-65. Ο Ολυμπιακός, όμως, βρέθηκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, καταβάλλοντας συγκινητική προσπάθεια κόντρα σε θεούς και δαίμονες. Με εκπληκτικό σόλο, ο Χάρισον μείωσε σε 68-67 στο 33′, αλλά η Αρμάνι πήγαινε μονίμως στις βολές. Στο 33′ οι βολές ήταν 26-8 (και τα φάουλ 14-19) και ο Πάντερ σημείωσε το 70-67.

Η Αρμάνι Μιλάνο πήγε ξανά νωρίς στο μπόνους των βολών, 06:01 πριν από το τέλος του αγώνα! Απίστευτα πράγματα στην Ιταλία. Με ακόμα δύο βολές (28-8), οι γηπεδούχοι έκαναν το 72-67 με τον Μορασκίνι στο 34′ και ο ΛεΝτέι με κάρφωμα σημείωσε το 74-67 στο 35′. Τα σουτ είχαν σταματήσει να μπαίνουν για τον Ολυμπιακό και ο Πάντερ με τρίποντο «έγραψε» το 77-67 στο 36′. Με καλάθι και φάουλ από τον Ζαν-Σαρλ, οι Πειραιώτες μείωσαν σε 77-70 στο 36′. Ο Πάντερ έφτασε τους 21 πόντους και έκανε το 79-70. Η ελληνική ομάδα πήγε για πρώτη φορά στο μπόνους των βολών, 03:44 πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Χάρισον μείωσε σε 79-71 με μία στις δύο βολές. Με ένα μακρινό φόλοου, ο Χάινς έκανε το 81-71, αλλά ο Ζαν-Σαρλ μείωσε άμεσα σε 81-73.

Με τρίποντο του Σλούκα, η διαφορά μειώθηκε σε 81-76 στο 38′. Τα παλικάρια του Θρύλου «γύρισαν» ξανά στο ματς! Με νέο τρίποντο του Βεζένκοβ από τη γωνία, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 81-79, ακριβώς δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Εκπληκτικός ξανά ο Βούλγαρος φόργουορντ με 18 πόντους και 4 τρίποντα. Σερί 8-0 για τον Θρύλο. Υπό πίεση ο Ντιλέινι πέτυχε ένα τυχερό τρίποντο πάνω σε άμυνα του Σλούκα και έκανε το 84-79 στο 39′ (01:40 πριν από το φινάλε). Ήταν η φάση που έκρινε, ουσιαστικά, τον αγώνα.

Ο Σλούκας ζήτησε φάουλ σε μπάσιμο, αλλά δεν το πήρε και ο Πάντερ σημείωσε με λέι-απ το 86-79. Ο πρώην σούτινγκ γκαρντ του Ολυμπιακού έκανε το ματς της ζωής του στην Ευρωλίγκα, ευστοχώντας σε ένα ακόμα τρίποντο και φτάνοντας τους 26 πόντους (89-79). Ο Σλούκας πήρε τεχνική ποινή, ο Πάντερ ευστόχησε στη βολή, φτάνοντας τους 27 πόντους, και το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 90-79 στην Ιταλία.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79.

Οι διαιτητές: Μπόρις Ρίζικ (Ουκρανία), Μεντί Ντιφαλά (Γαλλία), Άννε Πάντερ (Γερμανία).