24.6 C

Αρμάνι – Ζαλγκίρις 65-58: Μοναξιά στην 3η θέση με συντήρηση

Σβηστή νίκη για την Αρμάνι κόντρα στην αποδεκατισμένη Ζαλγκίρις, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 14-6 και να απολαμβάνει μόνη της την 3η θέση. Από την άλλη η ομάδα του Ζντόβιτς έμεινε κολλημένη στις τρεις νίκες στα 19 παιχνίδια και από ότι φαίνεται μόνο με ένα θαύμα θα αποφύγει την τελευταία θέση της κατάταξης, αφού η απόσταση της από τον προτελευταίο Παναθηναϊκό ανέβηκε στις 2 νίκες.

Οι Λιθουανοί αιφνιδίασαν τους Ιταλούς με το ξεκίνημα και έκαναν το 0-6 πριν την συμπλήρωση 2 λεπτών. Οι Μιλανέζοι βελτίωσαν την απόδοσή τους στην συνέχεια και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στην απόλυτη ισορροπία (20-20).

Η ομάδα του Μεσίνα ανέβασε ακόμη περισσότερο στροφές και προηγήθηκε με 26-20. Τα πράγματα συνέχισαν να πηγαίνουν όλο και καλύτερα για τους γηπεδούχους, διότι πήραν διψήφια διαφορά (39-28), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα τελικά με το σκορ στο 39-30.

Η Αρμάνι συντηρούσε εύκολα το προβάδισμα της στους 10 πόντους, ενώ το σκηνικό παρέμενε ίδιο με την λήξη της τρίτης περιόδου (54-45), παρότι η ιταλική ομάδα ξέφυγε ακόμη και με 14 πόντους (52-38).

Το σκορ παρέμενε στο 59-51 για αρκετά λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να πλησιάσουν και να βάλουν σε μπελάδες τους χαλαρούς γηπεδούχους. Ένα δίποντο του Χολ διαμόρφωσε το 63-54 περίπου δύο λεπτά πριν την λήξη και κλείδωσε το παιχνίδι.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Ντάνιελς και Χολ με 12 πόντους έκαστος, ενώ για τους φιλοξενούμενους πάλεψαν οι γηγενείς Μπλάζεβιτς και Λεκάβιτσιους που σημείωσαν από 13 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 39-30, 54-45, 65-58

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι:
13/29 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/18 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 11/27 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 9/11 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Κελ, Μέλι 6 (1), Ροντρίγκεθ 10 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ταρζούσκι 4, Ρίτσι, Χολ 12 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιλέινι 5 (0/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνιελς 12 (4), Χάινς 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέντιλ 7 (1), Ντατόμε 3 (1)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 7 (1), Μπλάζεβιτς 13 (4/6 δίποντα, 5/7 βολές), Λεκαβίτσιους 13 (3), Μινιότας 5 (1), Λουκοσιούνας, Κρίβας, Μιλάκνις 8 (2), Κάβανο 10 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιφάι, Ουλάνοβας 2 (1/6 σουτ)