18.4 C

Αρμάνι – Ζαλγκίρις 98-92: Η ποιότητα έκανε τη διαφορά

Αποδεικνύεται πως εύκολο παιχνίδι για την Αρμάνι μέχρι τώρα δεν υπάρχει. Ακόμα και κόντρα στην ντεφορμέ Ζαλγκίρις, οι Ιταλοί βρήκαν τον τρόπο να κάνουν το ματς… θρίλερ στα τελευταία λεπτά, αυτή τη φορά η ποιότητα όμως έκανε τη διαφορά.

Ουσιαστικά, ο Έτορε Μεσίνα πήρε μία βαθιά ανάσα μετά την εντός έδρας ήττα-σοκ από τον Ερυθρό Αστέρα, παρόλα αυτά η εικόνα μίας ομάδας που έχει επενδύσει πολλά στο ρόστερ της, είναι τουλάχιστον απογοητευτική.

Οι φιλοξενούμενοι που γνώρισαν τέταρτη ήττα στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια, είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο Σιλντς και Ντιλέινι άλλαξαν την εικόνα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Οι Λιθουανοί ακόμα και όταν αυξανόταν η διαφορά, πάλευαν να επιστρέψουν κάτι που τελικά κατάφεραν με πρωταγωνιστή τον φοβερό Λεκαβίτσιους (16 π.), ο οποίος μετά το καλάθι του Ρούμπιτ ισοφάρισε σε 77-77. Ο Τσάτσο και ο Ντιλέινι έβαλαν από ένα τρίποντο στη συνέχεια και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αφού ουσιαστικά οι δύο παίκτες έκοψαν τα φτερά της παρέας του εξαιρετικού Γιοκουμπάιτις (15 πόντοι).

Φανταστική εμφάνιση από τον Κέβιν Πάντερ που πέτυχε 22 πόντους με 3/4 τρίποντα και μοίρασε τρεις ασίστ, ενώ είχε και τρία κλεψίματα!

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 52-40, 73-64, 98-92.