20.5 C

Αρμενία – Ιταλία 1-3: Ανατροπή και το μπαλάκι στην… Ελλάδα

Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης έμεινε η Εθνική μας ομάδα, αφού η Ιταλία γλίτωσε το σοκ κόντρα στην Αρμενία. Στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Γερεβάν, η ομάδα του Μαντσίνι τα βρήκε σκούρα κόντρα στους σκληροτράχηλους Αρμένιους, οι οποίοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και χάρη στην πίεση που άσκησαν βρήκαν γρήγορο γκολ στο 11′ με τον Καραπετιάν.

Οι Ιταλοί αφού συνήλθαν από το πρώτο σοκ, βρήκαν την ισοφάριση στο 28΄με τον Μπελότι, χωρίς να είναι πολύ καλύτεροι. Ο σκόρερ των Αρμένιων όμως, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε αγκωνιά και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι άργησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Τον δρόμο προς τα δίχτυα και την ανατροπή βρήκαν στο 78′ με τον Πελεγκρίνι και με τις γραμμές των γηπεδούχων να ανοίγουν ήρθε και το τελικό 1-3 δύο λεπτά αργότερα, διά ποδός Χαραπετιάν (αυτογκόλ).