19.7 C

Άρσεναλ – Έβερτον 3-2: Λαχτάρησε πριν τη ρεβάνς με Ολυμπιακό

Σκούρα τα βρήκε η Άρσεναλ πριν τον αγώνα ρεβάνς με τον Ολυμπιακό στη φάση των «32» του Europa League. Η λονδρέζικη ομάδα υποδέχθηκε την Έβερτον στο «Έμιρεϊτς» και πήρε δύσκολη νίκη με ανατροπή (3-2) και μείωσε στο -7 από την τέταρτη θέση.

Ο Κάλβερτ Λιούιν με εκπληκτικό γυριστό στα 49 δευτερόλεπτα αιφνιδίασε την Άρσεναλ, η οποία όμως στο 27′ βρήκε την ισοφάριση με τον Ενκετιά, ενώ στο 33′ έκανε την ανατροπή με τον Ομπαμεγιάνγκ, γράφοντας το 2-1.

Ο Ριτσάρλισον γλίτωσε την αποβολή τρία λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους και στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ισοφάρισε σε 2-2, δίνοντας προσωρινά νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ωστόσο, αμέσως ο Ομπαμεγιάνγκ όμως διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 27ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 22/2

Τσέλσι – Τότεναμ 2-1 (15′ Ζιρού, 48′ Αλόνσο / 89′ αυτ. Ρίντιγκερ)

Μπέρνλι – Μπόρνμουθ 3-0 (53′ Βίντρα, 61′ πεν. Ροντρίγκες, 87′ ΜακΝιλ)

Κρίσταλ Πάλας – Νιούκαστλ 1-0 (44′ Φαν Άανχολτ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μπράιτον 1-1 (26′ Στίβενς / 30′ Μοπέ)

Σαουθάμπτον – Αστον Βίλα 2-0 (8′ Λονγκ, 90′ Άρμστρονγκ)

Λέστερ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (80′ Ζεσούς)

Κυριακή 23/2

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουότφορντ 3-0 (42′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες, 59′ Μαρσιάλ, 75′ Γκρίνγουντ)

Γουλβς – Νόριτς 3-0 (19′, 30′ Ζότα, 50′ Ραούλ Χιμένες)

Άρσεναλ – Έβερτον 3-2 (27′ Ενκετιά, 33′, 46′ Ομπαμεγιάνγκ / 1′ Κάλβερτ-Λιούιν