22.5 C

Άρσεναλ – Κρίσταλ Πάλας 2-2: Ο Λακαζέτ την έσωσε σε «νεκρό» χρόνο από ένα ακόμη κάζο (vid)

Μικέλ Αρτέτα, ώρα μηδέν στην Άρσεναλ. Οι «Κανονιέρηδες» γνώρισαν νέα οδυνηρή εντός έδρας απώλεια βαθμών, αυτή τη φορά από την Κρίσταλ Πάλας με 1-1 και περισσότερο βλέπουν προς τα κάτω και τις θέσεις του υποβιβασμού, παρά προς την αγαπημένη τους 4η θέση.

Τι κι’ αν προηγήθηκε με τον Ομπαμεγιάνγκ πολύ νωρίς στο πρώτο μέρος (8′), Μπεντέκε και Έντουαρντ της χάλασαν τα σχέδια στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να «αγγίζουν» ένα σπουδαίο διπλό στο Emirates, αλλά να ισοφαρίζονται άδοξα από τον Λακαζέτ στην τελευταία φάση του αγώνα (95′)!

Η Άρσεναλ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 8′, όταν ο Πέπε βρήκε λίγο χώρο από τα αριστερά και έπιασε ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ με τον γκολκίπερ ων φιλοξενούμενων, Γκουάιτα να έχει την απάντηση, όμως να υπολογίζει χωρίς τον Πιέρ Ομπαμεγιάνγκ που βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο τη σωστή στιγμή για να γράψει το 1-0.

Ωστόσο, η απάντηση για την Κρίσταλ Πάλας ήρθε άμεσα στο δεύτερο ημίχρονο. Το «θωρηκτό» που ακούει στο όνομα Κρίστιαν Μπεντέκε θυμήθηκε τα παλιά καλά του χρόνια στην Λίβερπουλ και με μία υπέροχη – σεντερφορίσια κίνηση έφερε το ματς της Άρσεναλ με την Κρίσταλ Πάλας στα ίσα (1-1) με το… καλημέρα της επανάληψης.

Εν συνεχεία ο Έντουαρντ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του, προκαλώντας νέα εμφράγματα στο Έμιρεϊτς, μέχρι να έρθει ο Λακαζέτ σε «νεκρό» χρόνο και κυριολεκτικά στο τελευταίο γέμισμα του αγώνα να φέρει το ματς στα ίσα, φέρνοντας τα πάνω-κάτω στο γήπεδο των Λονδρέζων.

Νέα γκέλα μετά τη λευκή ισοπαλία στο Μπράιτον για την ομάδα του Αρτέτα, ανεβαίνει σταθερά και με σταδιακά βήματα οι αντίστοιχη του Πατρίκ Βιεϊρά, που επέστρεψε στον «τόπο του εγκλήματος» μετά από σχεδόν 13 χρόνια.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 16/10

Γουότφορντ – Λίβερπουλ 0-5 (9′ Μανέ, 37′, 52′, 90+1′ Φιρμίνο, 54′ Σαλάχ)

Άστον Βίλα – Γουλβς 2-3 (48′ Ινγκς, 69′ ΜακΓκιν / 80′ Σαΐς, 86′ Κόουντι, 90+5′ Νέβες)

Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-2 (31′ Τίλεμανς, 78′ Σογιουντσού, 83′ Βάρντι, 90+1′ Ντάκα / 19′ Γκρίνγουντ, 82′ Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι – Μπέρνλι 2-0 (12′ Μπερνάρντο Σίλβα, 70′ Ντε Μπρόινε)

Νόριτς – Μπράιτον 0-0

Σαουθάμπτον – Λιντς 1-0 (53′ Μπρόγια)

Μπρέντφορντ – Τσέλσι 0-1 (45′ Τσίλγουελ)

Κυριακή 17/10

Έβερτον – Γουέστ Χαμ 0-1 (74′ Ογκμπόνα)

Νιούκαστλ – Τότεναμ 2-3 (2′ Γουίλσον, 89′ αυτ. Ντάιερ / 17′ Εντομπελέ, 22′ Κέιν, 45+3′ Σον)