20.4 C

Άρσεναλ – Μπέρνλι 2-1: Ο Θεμπάγιος έλυσε τον… γρίφο

Δυσκολεύτηκε για να βρει το τρίποντο στην εντός έδρας φετινή πρεμιέρα της η Άρσεναλ κόντρα στην Μπέρνλι. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα σε μια κατά τα άλλα… σκληροτράχηλη Μπέρνλι, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 12′.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λακαζέτ έπεσε μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Πίτερς, αλλά κατάφερε έστω κι έτσι να νικήσει τον Πόουπ για το 1-0. Στο 41′ οι γηπεδούχοι βρήκαν καθαρή ευκαιρία με τον Γκεντουζί, αλλά ο Πόουπ για ακόμα μια φορά έδειξε τα αντανακλαστικά του. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η στιγμή των… κανονιέρηδων να πληρώσουν τον χαμηλό ρυθμό που επέβαλαν στην αναμέτρηση. Ο Μακ Νιλ έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα στρώθηκε στον Μπαρνς, ο οποίος από κοντά πλάσαρε για το 1-1. Μάλιστα, αυτό ήταν το τρίτο γκολ του φορ της Μπέρνλι τις δύο πρώτες αγωνιστικές της Premier League.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με την είσοδο του Πεπέ, η Άρσεναλ ανέβασε ρυθμό για τουλάχιστον 20′. Ο Θεμπάγιος ήταν αναμφίβολα ο πρωταγωνιστής, αφού εκτός από την κυκλοφορία της μπάλας, έδωσε ασίστ και στο πρώτο και στο δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 64′: Ο Ισπανός χαφ έκλεψε, έβγαλε στον Ομπαμεγιάνγκ και ο Γκαμπονέζος από κοντά έγραψε το 2-1.

Η Μπέρνλι δεν τα παράτησε, πάλεψε για την ισοφάριση μέχρι το τέλος, ωστόσο δεύτερο γκολ δεν βρήκε παρά τα συνεχόμενα κόρνερ στο τέλος και έτσι η Άρσεναλ έκανε το δύο στα δύο στην αρχή του πρωταθλήματος, για πρώτη φορά τα τελευταία δέκα χρόνια.

Άρσεναλ: Λένο, Μέιτλανt – Νάιλς, Νταβίντ Λουίζ, Παπασταθόπουλος, Μονρεάλ, Γκεντουζί, Νέλσον (46′ Πεπέ), Γουίλοκ, Θεμπάγιος (84′ Τορέιρα), Λακαζέτ (71′ Κολάσινατς), Ομπαμεγιάνγκ

Μπέρνλι: Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Πίετερς, Κορκ, Γουέστγουντ, Γκούντμουντσον (72′ Λένον), Μακ Νιλ, Μπαρνς, Γουντ (61′ Τζέι Ροντρίγκες)