16.7 C

Άρσεναλ – Νιούκαστλ 3-0: Τριάρα και μηδέν στην άμυνα για πέμπτο σερί ματς! (vid)

Όπως και στο Κύπελλο Αγγλίας πριν από εννέα μέρες στο «Έμιρεϊτς», έτσι και το βράδυ της Δευτέρας (18/1) η Άρσεναλ χρειάστηκε να είναι υπομονετική μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Νιούκαστλ και να πάρει το τρίποντο με τριάρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι κανονιέρηδες που προέρχονταν από το 0-0 με την Κρίσταλ Πάλας στο ίδιο γήπεδο, είχαν ένα σκάρτο πρώτο μέρος με ελάχιστες ευκαιρίες και τους φιλοξενούμενους να μην απειλούν καθόλου την εστία του Λένο.

Τη λύση την έδωσε ο Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Γκαμπονέζος είδε τον Τόμας να του πετά βαθιά μπαλιά στον κενό χώρο στα αριστερά και ο Γκαμπονέζος με προσωπική ενέργεια και άψογο σουτ έγραψε το 1-0.

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΟΜΠΑΜΕΓΙΑΝΓΚ

Έντεκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του ταλαντούχου Σακά να σκοράρει. Έχοντας κάνει κίνηση στο σημείο του πέναλτι και όντας αμαρκάριστος, αξιοποίησε το γύρισμα του Σμιθ-Ρόου και με ένα γλυκό πλασέ πέτυχε το 2-0.

Η Νιούκαστλ που παραμένει χωρίς νίκη μέσα στο 2021 και είναι στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη, δεν απείλησε επ’ ουδενί στο δεύτερο μέρος και σε ρυθμούς… προπόνησης δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 77′.

Ο Σέντρικ ανέβηκε από τα δεξιά και γύρισε πριν η μπάλα περάσει άουτ στον Ομπαμεγιάνγκ που σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τρίτο στο ματς για το τελικό 3-0 που φέρνει την Άρσεναλ στη 10η θέση με 27 βαθμούς. Έναν περισσότερο από την Άστον Βίλα που έχει τέσσερα (!) παιχνίδια λιγότερα.

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΟΜΠΑΜΕΓΙΑΝΓΚ ΓΙΑ ΤΟ 3-0

Μάλιστα, οι κανονιέρηδες δεν δέχθηκαν γκολ για πέμπτο σερί ματς, κάτι που είχε να συμβεί από το 2009 επί εποχής Αρσέν Βενγκέρ.

Άρσεναλ: Λένο, Σέντρικ, Χόλντινγκ, Λουίζ, Τίρνι, Τόμας (67′ Ελ Νένι), Τζάκα, Σακά, Σμιθ-Ρόου (82′ Μαρτινέλι), Ομπαμεγιάνγκ (79′ Γουίλιαν), Λακαζέτ

Νιούκαστλ: Ντάρλοου, Λασέλς, Κλαρκ, Λιούις, Αλμιρόν (87′ Άντερσον), Λόνγκσταφ (78′ Χέντρικ), Σέλβι, Ζοέλιντον, Γουίλσον, Κάρολ (69′ Μέρφι)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & HIGHLIGHTS 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 16/1

Γουλβς – Γουέστ Μπρομ 2-3 (38′ Φάμπιο Σίλβα, 43′ Μπολί / 8′ πεν. 56′ πεν. Περέιρα, 52′ Ατζάγι)

Λιντς – Μπράιτον 0-1 (17′ Μοπέ)

Γουέστ Χαμ – Μπέρνλι 1-0 (9′ Αντόνιο)

Φούλαμ – Τσέλσι 0-1 (78′ Μάουντ)

Λέστερ – Σαουθάμπτον 2-0 (37′ Μάντισον, 90+5′ Μπαρνς)

Κυριακή 17/1

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 1-3 (59′ ΜακΓκόλντρικ / 5′ Οριέ, 40 Κέιν, 62′ Εντομπελέ)

Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 4-0 (26′, 68′ Στόουνς, 56′ Γκιντογκάν, 88′ Στέρλινγκ)