19.7 C

Άρσεναλ – Ολυμπιακός 1-2: Υπάρχει Θεός και είναι Ερυθρόλευκος!

Απίστευτο, εκπληκτικό, ανεπανάληπτο, ακόμα και οι λέξεις της πάμπλουτης ελληνικής γλώσσας είναι φτωχές για να περιγράψουν αυτό που πέτυχε ο Ολυμπιακός! Οι Ερυθρόλευκοι πήραν απίστευτη πρόκριση στο Λονδίνο κερδίζοντας την Άρσεναλ στο Λονδίνο με 2-1 στην παράταση χάρη στο γκολ του Ελ Αραμπί στο 120′!

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα άψογο ματς. Με μια ενδεκάδα που είχε παίξει λίγες μέρες νωρίτερα στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ και είχε πάρει μεγάλο διπλό τίτλου, οι Ερυθρόλευκοι υπερέβαλαν εαυτόν στο Λονδίνο και έπαιξαν στα όρια τους.

Ενδεικτικό του τέλειου ματς που έκαναν ήταν πως για 75 λεπτά δε δέχθηκαν το παραμικρό σουτ στον στόχο, αφού ήταν άψογα στημένοι στην άμυνα και ακολουθούσαν πιστά το πλάνο που τους ήθελε να κλείνουν τους χώρους και να αναζητήσουν με υπομονή στην κόντρα ή από ένα στημένο το γκολ που θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Η Άρσεναλ παρότι ήταν πιο ξεκούραστη και έπαιξε με αρκετές αλλαγές, δεν μπορούσε όχι μόνο να απειλήσει, αλλά ούτε καλά καλά να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της. Και όσο οι Λονδρέζοι δεν έβρισκαν τον ρυθμό τους, τόσο ο Ολυμπιακός έδειχνε πιο σίγουρος και πιο άνετος στην κυκλοφορία.

Το μοναδικό που έκανε η ομάδα του Αρτέτα στο πρώτο μέρος ήταν να απειλήσει από μια στημένη φάση: Ο Πεπέ εκτέλεσε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και η μπάλα κατέληξε άουτ. Αντίθετα, οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν τις διαθέσεις τους δημιουργώντας μια μεγάλη στιγμή με τον Καμαρά στο 36′.

Ο μέσος του Ολυμπιακού μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, εκτέλεσε, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Εκτός εστίας ήταν και τα δύο σουτ που επιχείρησε ο Ελ Αραμπί στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ερυθρόλευκοι βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την εικόνα τους και πήραν αυτό που άξιζαν μέσω μιας στημένης φάσης. Ο εκπληκτικός Βαλμπουενά εκτέλεσε ένα φανταστικό κόρνερ και ο Σισέ που πήδηξε πιο ψηλά από όλους έγραψε το 0-1, εν μέσω… αποθέωσης και τρελών πανηγυρισμών από τους 6.000 φίλους του Ολυμπιακού που έκαναν το «Έμιρεϊτς» να σείεται!

Η ομάδα του Μαρτίνς… δάγκωνε πίσω από την μπάλα, δεν επέτρεψε στην Άρσεναλ να δηιουργήσει το παραμικρό με εξαίρεση τη φάση του 76′. Ο Πεπέ με απανωτές ντρίμπλες ζάλισε την άμυνα του Ολυμπιακού και προσπάθησε με φαλτσαριστό σουτ να νικήσει τον Σα, ο οποίος επενέβη αποτελεσματικά στην απόκρουση του ματς. Στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Λακαζέτ πέρασε άουτ.

Το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους παρά την πίεση της Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους στα τελευταία λεπτά, ενώ ο Ολυμπιακός έμενε από δυνάμεις και επιλογές στον πάγκο…

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου όλοι έδωσαν την ψυχή τους για να μείνουν όρθιοι. Με τραυματισμούς, με πόνους, με απουσίες, δεν το παράτησε το ματς ο Ολυμπιακός.

Ο Μασούρας έδωσε ενέργεια και παρότι η Άρσεναλ ισοφάρισε σε 1-1 με το τυχερό, αλλά εκπληκτικό ψαλίδι του Ομπαμεγιάνγκ στο 113′ δεν το έβαλαν κάτω. Έψαξαν τη μία στιγμή. Τη μία και μοναδική. Αυτή που δε βρήκε με τον Μασούρα να εκτελεί και να σημαδεύει το δοκάρι του Λένο.

Και αυτή ήρθε. Στο 120′. Με τους παίκτες να έχουν ανέβει μετά το κόρνερ που κέρδισε στο φινάλε. Η Άρσεναλ απομάκρυνε, αλλά ο Μασούρας με αυτοθυσία ο Μασούρας ανέκτησε την κατοχή, έβγαλε απίστευτη σέντρα και ο Ελ Αραμπί με προβολή έγραψε το 1-2 στο 120′. Θαύμα; Έτσι όπως πήγε το ματς, ναι.

Το άξιζε; 100%. Αυτός ο Ολυμπιακός είναι για πολύ μεγάλα πράγματα και δε σταματά να το αποδεικνύει.

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγερίν (84′ Ουίλοκ), Θεμπάγιος (72′ Τορέιρα), Μουστάφι (103′ Παπασταθόπουλος), Νταβίντ Λουίζ, Σάκα, Τζάκα, Οζίλ, Ομπαμεγιάνγκ, Πεπέ, Λακαζέτ (115′ Μαρτινέλι).

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας (115′ Λοβέρα), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε (117′ Παπαδόπουλος), Βαλμπουενά (86′ Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (77′ Μασούρας), Ελ Αραμπί.