25.3 C

Ασταμάτητη η Λίβερπουλ, «γκέλα» για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέτυχε την έκτη σερί νίκη της κόντρα στη Σαουθάμπτον, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» έχασαν βαθμούς από τη Γουλβς

Τίποτα δεν φαίνεται ικανό προς το παρόν για να σταματήσει την Λίβερπουλ από την κατάκτηση του φετινού τίτλου της Premier League. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε με 3-0 της Σαουθάμπτον στο «Άνφιλντ», εξασφαλίζοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη της από το πρώτο ημίχρονο. Παράλληλα οι «κόκκινοι» πανηγύρισαν για έβδομη σερί φορά σε επίσημο ματς κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στα 126 χρόνια της ιστορίας τους.

Στο 10΄ο Χοέντ άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ, ενώ στο 21’ ο Ματίπ διπλασίασε τα τέρματα των «κόκκινων». Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Σαλάχ διαμόρφωσε το 3-0 για την Λίβερπουλ.

Αντίθετα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε δύο ακόμα βαθμούς στο «Ολντ Τράφορντ», αφού παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Γουλβς. Οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ στο 18’ με τον Φρεντ, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν τον βαθμό χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Ζοάο Μουτίνιο στο 53’.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής της Premier League είναι: Κάρντιφ – Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (32’ Αγκουέρο, 35’ Σίλβα, 44’ Γκουντογάν, 67’, 89’ Μαχρέζ), Κρίσταλ Πάλας – Νιουκάστλ 0-0, Λέστερ – Χάντερσφιλντ 3-1 (19’ Ιχεανάτσο, 66’ Μάντισον, 75΄Βάρντι-5’ Γιόργκενσεν), Μπέρνλι – Μπόρνμουθ 4-0 (39’ Βύντρα, 41’ Λένον, 84’, 88’ Μπάρνς).