20.7 C

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός

Την ξέφρενη κούρσα του στην Handball Premier συνέχισε ακάθεκτος ο Ολυμπιακός περνώντας αλώβητος και από το Άργος, όπου επικράτησε του Διομήδη με 25-21 και πανηγύρισε την έκτη του διαδοχική νίκη

Την απόλυτα νικηφόρα πορεία του στη Handball Premier διεύρυνε η νταμπλούχος ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού επικρατώντας στο Άργος με 25-21 του Διομήδη. Οι ερυθρόλευκοι πανηγύρισαν την 6η νίκη σε ισάριθμα ματς και περιμένουν την ΑΕΚ την Τρίτη (13/11) στις 20:00 στο Ρέντη στο πρώτο ντέρμπι της φετινής σεζόν. Από κει και πέρα στο κλειστό της Νέα Κίου, ο Θρύλος είχε τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών του που έδωσαν δυναμικό παρών και ώθησαν την ομάδα στη νίκη.

Σε θέση οδηγού από την αρχή!

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση διατηρώντας τον έλεγχο και το προβάδισμα από την αρχή έως το φινάλε. Με δυο προσωπικά γκολ του Πάτρικ Λέμος οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο δίλεπτο και με τον ίδιο παίκτη διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +4 (1-5) μέχρι το 8ο λεπτό. Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο (13:24) οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-7 αλλά με τρία διαδοχικά τέρματα των Λέμος, Σανίκη και Τζηρά ο Θρύλος επανέφερε τη διαφορά στα τέσσερα γκολ φτάνοντας στο 6-10 στο 22ο λεπτό. Στο 23:45 ο Διομήδης μείωσε εκ νέου σε 8-10 αλλά οι Τζηράς και Κρητικός σημείωσαν το 8-11 και 8-12 αντίστοιχα, τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στα λεπτά που ακολούθησαν σημειώθηκε το 10-13 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Διαχειρίστηκε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη!

Στην έναρξη του β’ ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (12-13), αλλά ο Θρύλος βρήκε σκορ από τους Χιμένεθ, Τζηρά, Σανίκη και Λέμος και έφτασε στο 14-18 στο 45:15. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο με τον Κανδύλα να σημειώνει το 16-22, 8 περίπου λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Στα λεπτά που απέμεναν ο Θρύλος διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε στο τελικό 25-21, πανηγυρίζοντας την 6η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα 5λεπτα: 1-3, 2-5, 6-8, 6-10, 8-11, 10-13 (ημχ.), 12-14, 11-13, 14-17, 16-19, 17-22, 21-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Μάνθος, Κρητικός 1, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 7, Χιμένεθ 3, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Αρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 2, Αρσενασβίλι 3, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος, Ρουσσόπουλος, Αργυρού 7, Τότος 5, Χαντέλης, Χερουβείμ 1, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Μπινιάρης, Τσάτσας, Σμυρνιώτης, Δάσκαλος 3

Δίλεπτα: 2-4 Πέναλτι: 2/4- 4/4 Κόκκινη: 48’ Σανίκης (3 δίλεπτα)