17 C

Αστέρας – ΑΕΚ 1-2: Νίκη με… σπρωξιματάκι

Η ΑΕΚ πήγε στην Τρίπολη με το μαχαίρι στα δόντια έπειτα από τον διασυρμό στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Ζόρια. Ο Μάσιμο Καρέρα άλλαξε διάταξη, είχε στη διάθεση του και τον Πέτρο Μάνταλο που ομόρφυνε το παιχνίδι της Ένωσης, η οποία πήρε το «διπλό» κόντρα στον Αστέρα 2-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν νωθροί στο επιθετικό κομμάτι, ωστόσο στο 83′ θα μπορούσαν να πάρουν πέναλτι εάν ο Παπαδόπουλος ενημερωνόταν από το VAR για το σπρώξιμο του Ινσούα στον Κρέσπι την ώρα που ο Ισπανός φορ προσπαθούσε να πάρει την κεφαλιά μετά τη σέντρα από τα αριστερά.

Η ΑΕΚ είχε επτά τελικές στο πρώτο μέρος, οι περισσότερες εξ αυτών ήταν κλασικές ευκαιρίες: Αξιοποίησε μόλις την πρώτη της και καμία άλλη. Στο 13ο λεπτό ο Σάκχοφ έβγαλε τη σέντρα, ο Τάνκοβιτς την έστρωσε στον Λιβάγια και εκείνος με δυνατό σουτ σημείωσε το 0-1.

Στη μοναδική του ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας βρήκε δίχτυα. Ο Άλβαρες έκανε υπέροχη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπαράλες με καρφωτή κεφαλιά (νίκησε στον αέρα τον Τσιγκρίνσκι) ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1.

Η ΑΕΚ συνέχισε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και το γκολ της νίκης πέτυχε για ακόμα μία φορά ο Ανσαριφάρντ. Ο Ιρανός μετά από ωραίο build up και έξτρα πάσα του φοβερού Σάκχοφ έκανε δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Παπαδόπουλου που ήταν ανήμπορος να αντιδράσει.

Η ΑΕΚ διαχειρίστηκε τα τελευταία λεπτά κατάλληλα προκειμένου να μην απειληθεί ουσιαστικά, την ώρα που ο Αστέρας είχε ένα δυνατό αριστερό μακρινό σουτ του Άλβαρες που πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Τσιντώτα. Στο 83′ από τη σέντρα που έγινε από τα αριστερά ο Ινσούα γκρέμισε τον Κρέσπι, ωστόσο VAR και Παπαδόπουλος είπαν… παίζετε!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΕΚ 1-2

Γήπεδο: Θ. Κολοκοτρώνης

Σκόρερ: 44′ Μπαράλες / 13′ Λιβάγια, 58′ Ανσαριφάρντ

Διαιτητής: Ι. Παπαδόπουλος

Κίτρινες: Μπαράλες / Ινσούα, Κρίστισιτς

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Βαλιέντε (84′ Ιγκλέσιας), Μπόρχα Φερνάντεθ, Σίτο (46′ Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Κρέσπι (84′ Λεό Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μάνταλος (90′ Χνιντ), Λιβάγια, Τάνκοβιτς (79′ Σιμόες), Ανσαριφάρντ (71′ Ολιβέιρα).