17 C

Αστέρας – Ατρόμητος 6-2: Τον χτύπησε σαν σάκο του μποξ και χωρίς τον Μπαράλες!

Οι Αρκάδες ισοπέδωσαν το... φάντασμα της ομάδας του Περιστερίου που γνώρισε διασυρμό μόλις μερικές μέρες μετά τον θρίαμβο επί του ΠΑΟΚ - Σε εκπληκτική κατάσταση οι Κρεσπί και Σονί που σημείωσαν από δύο γκολ

Όσα γκολ είχε στις πρώτες 10 αγωνιστικές ο Αστέρας (έξι στον αριθμό) τα έβαλε μαζεμένα στον αποκαρδιωτικό Ατρόμητο που έμοιαζε να πήγε για… χειμερινό τουρισμό στην Τρίπολη (6-2). Το τελικό σκορ δείχνει πολλά για την εικόνα του ματς και αποτυπώνει την αμυντική συμπεριφορά που (δεν) είχαν οι Περιστεριώτες, οι οποίοι πριν από σχεδόν μια εβδομάδα νίκησαν με 2-0 τον ΠΑΟΚ!

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πέτυχε την πιο μεγάλη νίκη της ιστορίας της απέναντι στους Περιστεριώτες που ήταν εκτός τόπου και χρόνου με τον Παναγιώτη Γκουτσίδη στον πάγκο (απουσίαζε λόγω κορωνοϊού ο Γιώργος Παράσχος). Κι όλα αυτά χωρίς ο Αστέρας να έχει τον Χερόνιμο Μπαράλες.

Οι Αρκάδες ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη καλή στιγμή τους. Ο Σονί πήρε την μπάλα από τον Άλβαρες, ζάλισε τον Στρούγγη και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Γιαννιώτη για το 1-0 στο 7′. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ριέρα πέρασε αναγκαστικά στο ματς, καθώς τραυματίστηκε ο Σίτο, με εξαιρετικό τελείωμα στο 20′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 41’ με ένα ακόμα εντυπωσιακό σουτ του Σονί ήρθε το 3-0, με τον Μουνίθ να μειώνει σε 3-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς πιο υποτονικό, μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Ο Σονί έφυγε στον κενό χώρο, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Κρεσπί, που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, κι αυτός πλάσαρε τον Γιαννιώτη για το 4-1 στο 65’. Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και πάλι ο Κρεσπί βρήκε δίχτυα – είχε και τη βοήθεια της τύχης, μιας και η μπάλα κόντραρε στο τάκλιν του Κυριάκου Παπαδόπουλου και «κρέμασε» τον Γιαννιώτη – για το 5-1.

Η αποβολή του Λούκας Γκαλβάο στο 80’, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, άφησε τον Ατρόμητο με δέκα παίκτες, ωστόσο ο Κουλούρης τέσσερα λεπτά μετά με αριστερό σουτ μείωσε σε 5-2 με το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα που. Στις καθυστερήσεις ο Ριέρα έβαλε όμως και κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 6-2.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 6-2

Γήπεδο: Θ. Κολοκοτρώνης

Διαιτητής: Φωτιάς

Κόκκινες: 80′ Γκαλβάο

Κίτρινες: – / Σάλομον, Μουνίθ, Γκαλβάο, Χαρίσης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρες, Καστάνιο (46’ Χριστόπουλος), Ατιένθα, Βαλιέντε, Τιλίκα, Σίτο (12’ Ριέρα), Σονί (79’ Αλί Μπαμπά), Κανελλόπουλος (61’ Μουνάφο), Μπενίτο (61’ Κρέσπι).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γκουτσίδης): Γιαννιώτης, Καστελάνο (46’ Ντένιτς), Κιβρακίδης, Στρούγγης, Κ. Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Χαρίσης, Σάλομον (68’ Νάτσος), Βασιλαντωνόπουλος (68’ Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ (84’ Αθανασίου), Κουλούρης.