21.1 C

Αστέρας – Λαμία 4-1: «Ιπτάμενοι» Αρκάδες, συνέχισαν την… αναρρίχηση

Η ηρεμία ξεκίνησε να επανέρχεται στο στρατόπεδο του Αστέρα Τρίπολης. Οι Αρκάδες πέτυχαν δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα μετά από αυτή κόντρα στον Πανιώνιο (0-1), επιβλήθηκαν με 4-1 της Λαμίας στην Τρίπολη και ξεκίνησαν να ανεβαίνουν βαθμολογικά.

Η ομάδα του Μπόρχα Χιμένεθ δεν δυσκολεύτηκε να υπερκεράσει το εμπόδιο εκείνης του Άκη Μάντζιου, ο οποίος ντεμπούταρε στον πάγκο της. Μπορεί αυτή τη φορά ο Μάρκος Βελλίδης να μην ήταν κάτω από τα δοκάρια, αφού θεωρείται ξένο σώμα στον σύλλογο, ωστόσο ο 20χρονος Παναγιώτης Κατσίκας δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά στη θέση και φέρει ευθύνη στα τέρματα που δέχθηκε η ομάδα του.

Δεν μπορούσε να κάνει κάτι στο 1-0 που σημειώθηκε στο 21′: O Ντάνι Σουάρεθ βρήκε την μπάλα με το μπούτι (!) και εκείνη πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα της Λαμίας που δυσκολευόταν και να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει. Από ένα λάθος του Τασουλή, ο Ασίγκμπα επωφελήθηκε και με το αριστερό νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-1 στο 35′.

Ο Μπαράλες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ξανά από στημένη φάση σημείωσε το 2-1 για τους Αρκάδες στο 45+2′ κι από εκεί και πέρα το ματς συνέχισε να είναι μονόλογος. Ο Τασουλής… εξιλεώθηκε για το λάθος του στο 51′, όταν με τρομερό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κατσίκα για το 3-1. Ο Ρόμανιτς προσπάθησε να μειώσει σε 3-2, αλλά η κεφαλιά του βρήκε στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο συμπαίκτης του Ελίνι Δημούτσος αποβλήθηκε και εκεί το ματς τέλειωσε. Ο Τασουλής με δεύτερο προσωπικό τέρμα σημείωσε το 4-1 στις καθυστερήσεις, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από το δυνατό σουτ του Μουνάφο που βρήκε στο δοκάρι.

Οι Αρκάδες έφτασαν τους εννέα βαθμούς και ανέβηκαν στην ένατη θέση, την ώρα που η Λαμία συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη στο πρωτάθλημα, όπως και ο Παναιτωλικός.

Αστέρας (Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Βλάχος (82′ Κώτσιρας), Τασούλης, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Καπίγια, Μουνάφο, Μπόρχα Φερνάντεθ (75′ Ιγκλέσιας), Ριέρα (75′ Σίτο), Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαράλες.
Λαμία (Μάντζιος): Κατσίκας, Ασίγκμπα, Βάντερσον, Βύντρα, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Μπεχαράνο (88′ Ράμος), Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς (74′ Σάλιακας), Τιρόνε (62′ Μπουλουλής), Τουράμ