22.5 C

Αστέρας – Ολυμπιακός 0-2: Απογευματινός περίπατος στην Τρίπολη! (vid)

Μόλις 23 λεπτά χρειάστηκαν οι Ερυθρόλευκοι για να σφραγίσουν το τρίποντο απέναντι στην ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς που δεν βρήκε δίχτυα για τέταρτη σερί αγωνιστική - Τρίτο γκολ μέσα σε λίγες μέρες για τον ανεβασμένο Τικίνιο

Παράδοση στην Τρίπολη έχει χτίσει τα τελευταία χρόνια ο Ολυμπιακός και χρειάστηκε 23 λεπτά για να κάνει επίδειξη δύναμης κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (0-2) και να κατακτήσει το τρίτο σερί τρίποντο του στο πρωτάθλημα. Οι Αρκάδες έμειναν στους δύο βαθμούς, ενώ ακόμα δεν έχουν βρει δίχτυα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς προηγήθηκε με το… καλησπέρα στην αναμέτρηση. Ο Μαντί Καμαρά έβγαλε καταπληκτική βαθιά μπαλιά για τον Μασούρα στα δεξιά, εκείνος πήρε την κεφαλιά-πάσα εντός πειροχής για τον Τικίνιο που έκανε το 0-1 στο 7ο λεπτό.

Ο Αστέρας έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 τον Ολυμπιακό στο 14′, με τον VAR να εξετάζει τη φάση και να διακρίνει χάρη στην τεχνολογία πως ο Σίτο ήταν εκτεθειμένος στην κεφαλιά που επιχείρησε.

Ο Κρεσπί έπιασε το σουτ από τα αριστερά, ο Βατσλίκ απέκρουσε, με τον Σίτο να παίρνει το ριμπάουντ με κεφαλιά και να κάνει το 1-1. Ωστόσο, η φάση εξετάστηκε και ο Ισπανός και με τη βοήθεια των γραμμών διαπιστώθηκε πως ήταν μπροστά από την άμυνα των Ερυθρολεύκων με αποτέλεσμα να μην πανηγυρίσουν στο τέλος οι Αρκάδες το πρώτο τους γκολ στο πρωτάθλημα.

Κι αφού οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία τους, στο 23ο λεπτό με τον Αγκιμπού Καμαρά ο Ολυμπιακός σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη. Ο μεσοεπιθετικός από τη Γουινέα δοκίμασε ένα γύρισμα με πορεία προς τα δίχτυα από το δεξί άκρο της επίθεσης, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Παπαδόπουλου και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Μπαράλες στο 36′ σε μια από τις ελάχιστες περιπτώσεις που φάνηκε απειλητικός, υπό πίεση, δεν κατάφερε να νικήσει με κεφαλιά τον Βατσλίκ.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν δύο τελικές στο δεύτερο μέρος και με τις αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς διαχειρίστηκαν με σχετική άνεση το καθαρό τους προβάδισμα, φροντίζοντας να διατηρήσουν και αποθέματα ενέργειας ενόψει της αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε στην Πόλη (30/9, 19:45)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2

Σκόρερ: 7′ Τικίνιο, 23′ Αγκιμπού Καμαρά

Γήπεδο: Θ. Κολοκοτρώνης

Διαιτητής: Καραντώνης

Κίτρινες: Άλβαρες, Μπενίτο / Σισέ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο, Άλβαρες, Κανελλόπουλος (71′ Σανταφέ), Βαλιέντε, Κρεσπί (71′ Ροντρίγκο Γκόμες), Καπίγια (75′ Σόνι), Σίτο (58′ Μπενίτο), Μπαράλες

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μαντί Καμαρά (58′ Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά (79′ Κούντε), Μπουχαλάκης, Ονιεκούρου (79′ Βαλμπουενά), Μασούρας (57′ Εμβιλά), Τικίνιο (69′ Ελ Αραμπί)