17.9 C

Αστέρας – Παναθηναϊκός 1-0: Έσπασε την κατάρα με Ριέρα

Η δυστοκία στο γκολ που εμφάνισε ο Παναθηναϊκός στα φιλικά του αποτυπώθηκε και στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν. Το τριφύλλι ήταν καλό για μεγάλο διάστημα στην πρεμιέρα του στην Τρίπολη, ωστόσο ο Αστέρας ήταν πιο αποτελεσματικός και πήρε σπουδαίο τρίποντο (1-0).

Τελευταία νίκη της ομάδας του Μίλαν Ράσταβατς απέναντι στον Παναθηναϊκό ήταν τον Νοέμβριο του 2017, με τους Αρκάδες να σπάνε αυτή την… κατάρα και να νικούν με έναν Ισπανό (Ριέρα) όπως και τότε…

Οι Αρκάδες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη που έκανε η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος και θα μπορούσε να βρει νωρίς το γκολ στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Μόλις στο 3′ ο αμαρκάριστος Αλί Μπαμπά από τα αριστερά (ο Σάντσες τον έχασε) πλάσαρε τον Διούδη, αλλά πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ο Κουρμπέλης απομάκρυνε με κεφαλιά. Έξι λεπτά αργότερα ο πολύ κινητικός και ποιοτικός Ριέρα με ωραία ενέργεια σούταρε και ο Διούδης απομάκρυνε ενστικτωδώς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο 15′ και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου έχασαν τεράστιες ευκαιρίες με τον Καρλίτος.

Ο Ισπανός στράικερ που είχε και δοκάρι σε αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ στο πρώτο μέρος, είδε τον Παπαδόπουλο να αντιδρά εξαιρετικά στις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησε.

Μετά το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Αστέρας πρέσαρε πιο αποτελεσματικά και απείλησε με τον Κρέσπι στο 54′, ενώ το γκολ ήρθε από άριστα εκτελεσμένη αντεπίθεση στο 74′.

Ο Ριέρα πέρασε ωραία ανάμεσα σε Μαυρομάτη και Πούγγουρα, εξέθεσε την πράσινη αμυντική λειτουργία και με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Διούδη και διαμόρφωσε το 1-0. Ο Τασουλής είχε και δοκάρι στο 83′ για να κάνει το 2-0.

ΑΣΤΕΡΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-0

Σκόρερ: 73′ Ριέρα

Κίτρινες: 27΄Σάντσες, 44΄Μπαράλες, 77΄Μακέντα. 84΄Κώτσιρας, 88΄Πούγγουρας

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Αλβάρεζ (71΄Τασουλής), Πασαλίδης, Σουάρεθ, Μουνάφο (72΄Φερνάντες), Μπελόκο, Ρεγκίς (93’ Γκαρσία), Αλί Μπαπά (55΄Τιλίκα), Ριέρα, Μπαράλες

Παναθηναϊκός (Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Πούγγουρας, Μαυρομμάτης (87΄Ζαγαρίτης), Κουρμπέλης (70΄Αλεξανδρόπουλος), Αγιούμπ, Σερπέζης (60΄Μπουζούκης), Σαβιέρ (71΄Χατζηγιοβάννης), Μακέντα, Καρλίτος