17.9 C

Αστέρας – Παναθηναϊκός 1-1: Ο Χαουρέγκι γράπωσε τον βαθμό για τους Αρκάδες

Πολύ κοντά σε ένα μεγάλο «διπλό», δεδομένων των συνθηκών που διαμορφώθηκαν, βρέθηκε ο Παναθηναϊκός στην Τρίπολη, ωστόσο το γκολ του Μακέντα από την άσπρη βούλα δεν ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη.

Ο Αστέρας είχε την απάντηση στο 85′ με τον Χαουρέγκι, σε ένα διάστημα που οι Πράσινοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ζαχίντ. Το τελικό 1-1 αφήνει περισσότερο απογοητευμένους τους Αρκάδες που ήθελαν τη νίκη για να βρεθούν στο κόλπο για την έκτη θέση.

Οι γηπεδούχοι είχαν στην Τρίπολη την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά με κινητήριο μοχλό τον Ντέλετιτς, ωστόσο οι Πράσινοι πήραν την κατοχή της μπάλας σταδιακά, χωρίς όμως να δημιουργούνται σημαντικές ευκαιρίες, με εξαίρεση δύο καλές με τον Χατζηγιοβάνη.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 47′, ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι. Ο Τασουλής πάτησε τον Νάγκι, ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα, με τον Μακέντα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Παπαδόπουλο να διώχνει.

Κατόπιν ειδοποίησης από το VAR, διατάχθηκε επανάληψη της εκτέλεσης καθώς ο γκολκίπερ των Αρκάδων δεν πατούσε στη γραμμή της περιοχής του και τελικά στο 51′ ο Ιταλός φορ δε λάθεψε και έγραψε το 0-1.

Ωστόσο, η κακή αντίδραση του Ζαχίντ στο 65′ (κλώτσησε την μπάλα εκνευρισμένος) έφερε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αγωνιστούν με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι πήραν την μπάλα στα πόδια τους και με πολλή πίεση στα καρέ του Διούδη έφτασαν στην ισοφάριση στο 85′. Από κεφαλιά του Μαρκ Φερνάντεθ σε σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Χαουρέγκι που από δύσκολη γωνία διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο ταχύτατος Περέα στην αντεπίθεση έχασε μεγάλη ευκαιρία να γράψει το 1-2 για τον Παναθηναϊκό στις καθυστερήσεις.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής (78’ Σίτο), Ιγκλέσιας (19’ Βαλιέντε), Μουνάφο, Μαρκ Φερνάντεθ, Ντέλετιτς, Κρέσπι (61’ Λουίς Φερνάντεθ), Χουαρέγκι

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης (60’ Αλεξανδρόπουλος), Αποστολάκης, Νούνες, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης (63’ Μπουζούκης), Νάγκι, Ζαχίντ, Μακέντα (76′ Περέα).