21.4 C

Αστέρας – ΠΑΟΚ 1-1: Ούτε με σπρώξιμο! (vid)

Το χέρι της χρονιάς δεν δόθηκε από τον Καραντώνη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στην Τρίπολη με το γκολ του Σφιντέρσκι, ωστόσο ο Μουνάφο δεν επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να φύγουν με νίκη από την Τρίπολη (1-1) και η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία συνεχίζει να χάνει έδαφος.

Σε μια αναμέτρηση με καλό ρυθμό, αλλά λίγες καλές στιγμές, ο Δικέφαλος του Βορρά απείλησε πρώτος με τον Σφιντέρσκι με τη συμπλήρωση 10 λεπτών, ωστόσο η προσπάθεια του Πολωνού σταμάτησε στο δοκάρι πριν καταλήξει η μπάλα στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

Οι Αρκάδες ήταν μεν κινητικοί, αλλά δεν είχαν την τελική πάσα, ενώ στο 22′ είδαν τον Πολωνό διεθνή φορ του ΠΑΟΚ να έχει δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά. Επτά λεπτά αργότερα έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα.

Ο Κρέσπο με απλωμένο χέρι απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ μετά την προσπάθεια του Τιλίκα. Ο Ισπανός αμυντικός είχε σε αφύσικη θέση το χέρι του και παρότι η φάση ήταν πεντακάθαρη, τόσο ο VAR όσο και ο Καραντώνης αποφάσισαν να συνεχιστεί κανονικά το ματς και έκλεισαν τα χέρια στην καθαρή παράβαση.

ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΠΟΥ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΑΡΚΑΔΕΣ Ο ΚΑΡΑΝΤΩΝΗΣ

Ο ΠΑΟΚ παρότι δεν μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε δίχτυα και έκανε το 0-1. Η τρίτη για τον Κάρολ Σφιντέρσκι ήταν και η φαρμακερή. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ έκανε υπέροχη κίνηση γυρίζοντας εκπληκτικά το σώμα του μετά την πάσα του Αουγκούστο από τα δεξιά και σημείωσε το γκολ για την ομάδα του στο 56′.

ΤΟ 0-1 ΤΟΥ ΣΦΙΝΤΕΡΣΚΙ

Ένα λάθος του Ουάρντα όμως κόστισε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τελικά έμειναν στο 1-1. Ο Αουγκούστο έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Ουάρντα προσπάθησε να απομακρύνει αλλά ο Μουνάφο πίεσε και έβαλε την κόντρα κάνοντας το πλασέ για το 1-1.

ΤΟ 1-1 ΤΟΥ ΜΟΥΝΑΦΟ

Ο Πάμπλο Γκαρσία άλλαξε σχηματισμό, πέρασε στο ματς και τον Κρμέντσικ για να διεκδικήσει κάτι στα τελευταία λεπτά, ωστόσο η ομάδα του δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και έμεινε μοιραία στο 1-1: Ένα αποτέλεσμα που δεν την ευνοεί καθόλου ενόψει της συνέχειας, αλλά και που την… κολακεύει αν αναλογιστεί κανείς πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν είχε δοθεί το πέναλτι στον Αστέρα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΟΚ 1-1

Γήπεδο: Θ. Κολοκοτρώνης

Σκόρερ: 65′ Μουνάφο / 56′ Σφιντέρσκι

Διαιτητής: Καραντώνης

Κίτρινες: Κώτσιρας, Μουνάφο / Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Κρέσπο, Ουάρντα

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Καστάνιο, Σουάρες, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο (78′ Μπελόκ), Λουίς Φερνάντεθ (16′ λ.τρ. Ριέρα), Τιλίκα (79′ Κρεσπί), Σίτο (67′ Ιγκλέσιας), Μπαράλες

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μπάμπα, Σβαμπ (76′ Κρμέντσικ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Τζόλης (58′ Ελ Καντουρί), Ουάρντα (83′ Μουργκ), Σφιντέρσκι