13.2 C

Αστέρας – ΠΑΟΚ 1-2: VARεμένο για τα καλά το ελληνικό ποδόσφαιρο…

Υπάρχει σωτηρία για το δύστυχο το ελληνικό ποδόσφαιρο στα χρόνια της «εξυγίανσης»; Κρίνοντας απ’ όσα είδαμε και στην Τρίπολη, η απάντηση είναι κατηγορηματική: όχι. Πιο μεγάλο κι από αυτό της 28ης που πλησιάζει. Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Αστέρα, χρειάστηκε όμως να ασελγήσουν στο πτώμα της Super League τόσο ο διαιτητής Μανούχος, όσο και ο Ευαγγέλου που ήταν υπεύθυνος VAR. Αναφερόμαστε στη φάση που δε δόθηκε ένα πεντακάθαρο πέναλτι στους Αρκάδες σε ταυτόχρονη διπλή ανατροπή μάλιστα!

Κατά τα λοιπά, η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα ήταν ουσιαστική και πήρε τους τρεις βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να μετατρέψει σε γκολ τις δύο από τις τέσσερις φάσεις που έφτιαξε, με τον Αστέρα να μειώνει με τον Σουάρεθ και να γίνεται επικίνδυνος μετά το 2-1, χωρίς να καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση.

Με  3-4-2-1 κατέβασε τον Αστέρα Τρίπολης ο Μπόρχα Χιμένεθ. Ο Παπαδόπουλος ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Βαλιέντε στην τριάδα των στόπερ. Βλάχος και Μαρτίνες τα δύο μπακ-χαφ, με τους Καπίγια και Μουνάφο να αποτελούν το δίδυμο στον άξονα. Μπροστά τους σε ρόλο εξτρέμ, που συνέκλειναν προς τον άξονα, οι Μαρκ Φερνάντεθ και Ριέρα, ενώ στην κορυφή ήταν ο Μπαράλες.

Με το κλασικό 4-4-1-1 από την άλλη παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Άμπελ Φερέιρα. Ο Ζίφκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, με τους Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλη στην τετράδα της άμυνας. Αουγκούστο και Μίσιτς οι δύο στα χαφ, με τους Λημνιό και Ελ Καντουρί να είναι οι δύο πλάγιοι μεσοεπιθετικοί. Ο Μπίσεσβαρ είχε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κι έφτιαξε την πρώτη του τελική στα 52 δευτερόλεπτα αλλά το σουτ του Αουγκούστο πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα, το παιχνίδι πέρναγε ξανά από τα πόδια του Μίσιτς που δείχνει εξαιρετικά στοιχεία στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ όπως και στο ΟΑΚΑ προσπαθούσαν να φορτώσουν τις πλευρές και να δημιουργήσουν υπεραριθμίες. Έτσι ήρθε και η πρώτη μεγάλη φάση με τον Γιαννούλη να κάνει το παράλληλο γύρισμα αλλά ο Σφιντέρσκι έκανε… τσαφ και δεν κατάφερε να βρει εστία στο 11ο λεπτό! Σιγά σιγά ο Αστέρας άρχισε, πάντως, να ισορροπεί το παιχνίδι και απάντησε στις φάσεις αλλά ο Ζίφκοβιτς… νίκησε στο τετ-α-τετ τον Μαρκ Φερνάντεθ κρατώντας το μηδέν.

Το 0-0 παρέμενε στο ματς αλλά… άλλαξε σύντομα. Και αυτό διότι ο Κάρολ Σφιντέρσκι έδειξε για ακόμη μια φορά ότι μέσα στην περιοχή δεν πρέπει να του δίνεις ευκαιρίες. Αυτό συνέβη στο 33ο λεπτό όταν μετά την κεφαλιά του η μπάλα βρήκε στον Σουάρεθ και του στρώθηκε εκ νέου, με τον Πολωνό να πλασάρει υποδειγματικά για το 0-1. Σκορ που παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για πέναλτι στο 41ο λεπτό όταν υπήρξε… διπλό τράβηγμα από τους Μάτος και Βαρέλα σε Σουάρεθ και Μπαράλες, με τον διαιτητή να δείχνει «παίζετε». Και αυτό καθώς ο διαιτητής VAR και ο διαιτητής AVAR δεν τον κάλεσαν να δει την φάση, αφού θεώρησαν πως δεν υπήρχε κάτι το επιλήψιμο!

Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα που εν μέρει ήταν δίκαιο και μπήκε στην επανάληψη με σκοπό να το διευρύνει. Και σε αυτό βοήθησε ένας παίκτης του Αστέρα, με τον Ελ Καντουρί να κάνει το γύρισμα παράλληλα με την περιοχή και τον Μαρτίνες να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0 (47’) των «ασπρόμαυρων». Γκολ για το οποίο έγινε και τσεκάρισμα από το VAR αλλά σωστά μετρήθηκε αφού ο Ελ Καντουρί δεν ήταν εκτεθειμένος και καλυπτόταν από την άμυνα του Αστέρα. Ο ΠΑΟΚ είχε πλέον προβάδισμα δύο τερμάτων και καλούνταν να το διαχειριστεί στο υπόλοιπο του αγώνα ώστε να επιστρέψει στα τρίποντα.

Το έκανε τελικά, αφού πρώτα προσέθεσε… φουλ άγχος στους οπαδούς του. Διότι το προβάδισμα των δύο τερμάτων χάθηκε πολύ γρήγορα αφού ο Αστέρας στο 55ο λεπτό μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Σουάρεθ και άρχισε να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Άρχισε να πιέζει με στατικές φάσεις και σέντρες, προσπαθώντας να… χτυπήσει τον ΠΑΟΚ στις αδυναμίες του. Όμως, οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην έχουν καθαρό μυαλό, πουλούσαν την μπάλα εύκολα έξω από την περιοχή και αδυνατούσαν να φτιάξουν τελική φάση, με την ομάδα του Φερέιρα να παίρνει τελικά την εκτός έδρας νίκη.

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Μαρτίνεζ, Ματρικάρντι (89΄ Φερνάντεθ), Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο (77΄ Χαουρέγκι), Καπίγια, Ριέρα (82΄ Σίτο), Φερνάντεζ, Μπαράλες

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μίσιτς, Αουγκούστο, Λημνιός, Ελ Καντουρί (77΄ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (67΄ Μαουρίσιο), Σβιντέρσκι (77’ Άκπομ)