21 C

Αστέρας – Πλατανιάς 3-2: Λύτρωση στην παράταση

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε ο Αστέρας στην Τρίπολη κόντρα στον Πλατανιά και χρειάστηκε την παράταση για να γλιτώσει τον αποκλεισμό και να πάρει αυτός τελικά την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας με συνολικό σκορ 4-3.

Στο πρώτο ματς στα Περιβόλια, ο Αστέρας είχε φύγει με το «διπλό» (0-1). Στην Τρίπολη, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν σκοπό να κάνουν την έκπληξη και προηγήθηκαν στο 14′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκίνα. Στις δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες του Αστέρα, στο 72′ ο Ορτέγκα δεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ντάνι Σουάρεθ σημάδεψε το δοκάρι, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί άμεσα ο Ιγκλέσιας ισοφάρισε, ωστόσο στο 102′ ο Μπιανκόνι από στημένη φάση έκανε το 1-2 και προκάλεσε… ψυχρολουσία στην ομάδα του Χιμένεθ, η οποία τελικά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε σε 2-2 με τον Ιγκλέσιας εκ νέου από την άσπρη βούλα στο 112′. Μάλιστα, στο 120′ ο Λουίς Φερνάντεθ με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής χάρισε εκτός από την πρόκριση και τη νίκη στην ομάδα του (3-2).