20.5 C

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος: Για την επιστροφή στις νίκες

Η αυλαία της 12ης αγωνιστικής πέφτει το βράδυ της Δευτέρας (14/12, 19:30) με το παιχνίδι ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τον Ατρόμητο στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»

Το ματς στην Τρίπολη ανάμεσα στον Αστέρα και τον Ατρόμητο ολοκληρώνει τη 12η αγωνιστική της Super League.

Οι Αρκάδες ψάχνουν την πρώτη νίκη τους από τις 25 Οκτωβρίου και το εντός έδρας 1-0 επί του ΟΦΗ, καθώς μετρούν 6 αγωνιστικές χωρίς «τρίποντο» (0-3-3).

Από την πλευρά τους, οι Περιστεριώτες έχουν να γευτούν τη χαρά της επιτυχίας από το διπλό κόντρα στον Παναθηναϊκό (7/11, 0-1), μετρώντας τρεις διαδοχικές ισοπαλίες, αν και είναι αήττητοι στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους (1-3-0).

Η προαναγγελία του αγώνα από την επίσημη ιστοσελίδα της Super League:

«Ο Αστέρας Τρίπολης ψάχνει τη νίκη εντός έδρας μετά από τρία παιχνίδια, νίκη που έχασε την Τετάρτη στην εκπνοή του αγώνα με το Βόλο. Υποδέχεται τον Ατρόμητο, που εξελίσσεται σε ομάδα της ισοπαλίας. Ένα σημαντικό παιχνίδι στην πορεία της μάχης της εξάδας.

Ο Αστέρας Τρίπολης

Την Τετάρτη ισοφαρίστηκε στο τέλος από το Βόλο και έμεινε για έκτο παιχνίδι χωρίς νίκη, ενώ είχε τρεις στα πέντε πρώτα.

Στα έξι τελευταία χωρίς νίκη έχει τρεις ήττες και τρεις ισοπαλίες.

Συνολικά έχει τέσσερις ήττες στο πρωτάθλημα και είναι από τις ομάδες που είναι στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Έχει πετύχει μόλις δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, ενώ είχε βάλει οκτώ στα επτά πρώτα.

Έχει δεχτεί ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, και τα άλλα 12 στο δεύτερο. Η ήττα από την ΑΕΚ ήταν η πρώτη μέσα στο 2020, μετά από 13 αγώνες πρωταθλήματος και 14 επίσημους. Είναι η μοναδική στα 15 τελευταία για το πρωτάθλημα και στα 16 επίσημα.

Ο Αστέρας δεν έχει νίκη στα τρία τελευταία, με μια ήττα και δύο ισοπαλίες, αφού είχε κερδίσει με 1-0 τα δύο πρώτα. Δεν έχει πετύχει στην έδρα του παραπάνω από ένα γκολ σε κάθε ένα από τα πέντε παιχνίδια.

03.01.2021: Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης

Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Μπαράλες 6, Ριέρα 2.

Ο Ατρόμητος Αθηνών

Ήλθε ισόπαλος 2-2 στην έδρα του με τον Άρη, φτάνοντας τις τρεις διαδοχικές ισοπαλίες στα τελευταία του παιχνίδια. Έχει πέντε ισοπαλίες, τις περισσότερες μαζί με το Βόλο στο πρωτάθλημα. Είναι αήττητος στα τέσσερα τελευταία, μετά την ήττα του εντός έδρας από τον car.gr ΠΑΣ Γιάννινα. Ωστόσο έχει μια νίκη στα πέντε τελευταία, αυτή εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό.

Δέχτηκε άλλα δύο γκολ από τον Άρη, και αυτά στο δεύτερο ημίχρονο. Έχει δεχτεί δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 13 στο δεύτερο. Έχει προηγηθεί τέσσερις φορές στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έχει βρεθεί μόνο μια φορά πίσω στο σκορ.

Εκτός έδρας έχει νικήσει τον Παναθηναϊκό, έχει χάσει από τον Ολυμπιακό, ενώ έχει και τρεις ισοπαλίες. Δεν έχει δεχτεί γκολ εκτός έδρας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έχει δεχτεί επτά στο δεύτερο.

Ήταν έβδομος στο περσινό πρωτάθλημα κατά την κανονική περίοδο, αλλά έχασε μια θέση στα πλέι άουτ, από τον Αστέρα Τρίπολης.

21.11.2020: Ατρόμητος – Απόλλων 2-2
28.11.2020: ΑΕΛ – Ατρόμητος 0-0
05.12.2020: Ατρόμητος – Άρης 2-2

20.12.2020: Ατρόμητος – Λαμία
04.01.2021: Βόλος – Ατρόμητος

Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Μανούσος 5, Γούτας 2.

Μεταξύ τους

Έπαιξαν τρεις φορές πέρσι. Στην κανονική περίοδο κάθε ομάδα κέρδισε στην έδρα της με 2-1, ενώ στα πλέι άουτ στην Τρίπολη ήλθαν ισόπαλοι 1-1. Ο Ατρόμητος μπήκε πρώτος στα πλέι άουτ, αλλά τελικά ο Αστέρας τον ξεπέρασε στη βαθμολογία.

Η νίκη του Αστέρα τον περασμένο Σεπτέμβρη είναι η μοναδική του στα τελευταία 10 για το πρωτάθλημα και στα 12 τελευταία επίσημα. Ο Ατρόμητος έχει κερδίσει επτά και εννέα αντίστοιχα σε αυτά.

Ο Ατρόμητος έχει επίσης σκοράρει και στα 10 τελευταία για τη Super League και 12 επίσημα. Στα τελευταία πέντε σκοράρουν και οι δύο ομάδες.
Έχουν να παίξουν Δεκέμβρη για το πρωτάθλημα από το πρώτο παιχνίδι στην ιστορία τους. Στις 23 Δεκεμβρίου 2007 ο Αστέρας είχε νικήσει 1-0 στην έδρα του (78’ κεφαλιά Ζουντί).

Στην Τρίπολη ο Αστέρας έχει μια νίκη στα πέντε τελευταία, τον Σεπτέμβρη του 2019, ενώ ο Ατρόμητος έχει κερδίσει δύο από αυτά. Κανένα όμως από τα τρία τελευταία.

Και στα πέντε τελευταία ο Ατρόμητος έχει πετύχει από ένα γκολ.

Ο Σπύρος Ρισβάνης πέτυχε δύο γκολ την περασμένη σεζόν και τα δύο στην Τρίπολη με κεφαλιά, ένα σε κάθε παιχνίδι. Από τότε δεν έχει άλλο γκολ.