18.9 C

Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 0-0: Βαθμό με… διαιτητικό τσαμπουκά οι Φθιώτες!

Χωρίς νικητή έληξε το ματς στην Τρίπολη ανάμεσα στον Αστέρα και τη Λαμία για την 22η αγωνιστική της Super League, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες και τους Αρκάδες να μετρούν από ένα δοκάρι και ένα ακυρωθέν γκολ, ενώ ζήτησαν δύο φορές πέναλτι από στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος προερχόταν από έξι διαδοχικές νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, δεν κατάφερα να συνεχίσει το σερί του, χάνοντας έτσι, την ευκαιρία να προηγηθεί του Παναθηναϊκού και να μπει στο Top-5 της πρωταθλήματος.

Πάντως, οι Αρκάδες έχουν κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρονται, αφού κακώς ακυρώθηκε το πρώτο γκολ που σημείωσαν (ο διαιτητής ακύρωσε το καθαρό τέρμα του Λουίς Φερνάντεθ)

Από τη μεριά της η Λαμία παραμένει εντός της επικίνδυνης ζώνης, έχοντας μόλις 12 βαθμούς.

ΔΟΚΑΡΙ, ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΚΑΙ 0-0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαρχής πιο δυνατά στο ματς, πίεσαν ψηλά και θέλησαν από νωρίς να ελέγξουν τον ρυθμό. Έφταναν με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, κάτι που επιβεβαιώνει και ο αριθμός των κόρνερ, που στο πρώτο μέρος έφτασαν τα οκτώ.

Από την άλλη η Λαμία μπήκε πιο παθητικά και μετά την πίεση των Αρκάδων κλείστηκε στα τερέν της. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν δις τυχεροί, καθώς ο Αστέρας «άγγιξε» σχεδόν το 1-0 με την κεφαλιά του Μπαράλες στο 24ο λεπτό, η οποία όμως κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα μετά από το πλασέ του Φερνάντεθ, με το γκολ ωστόσο να ακυρώνεται. Ο διαιτητής έλεγξε τη φάση στο μόνιτορ, καταλόγισε φάουλ του Μπαράλες στον Τζανετόπουλο και ακύρωσε το γκολ.

Μια προσεκτική ματιά στη φάση θα σας… πείσει πως δεν υπάρχει επαφή, αλλά μόνο ο Καραντώνης μπορεί να εξηγήσει τι είδε στο μόνιτορ…

ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ

Η αντίδραση της Λαμίας καθυστέρησε και η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήρθε στο 40′, όταν ο Καραμάνος πλάσαρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσιφτσή.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την εικόνα τους, πήραν μέτρα στο γήπεδο, προσπάθησαν να απειλήσουν και το έκαναν στο 54′ με σουτ του Μπιάρνασον έξω από την περιοχή, ο οποίος επίσης, έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 66′ οι Αρκάδες ζήτησαν πέναλτι, το οποίο κακώς δεν δόθηκε, για το μαρκάρισμα πάνω στον Μουνάφο, με τον διαιτητή Καραντώνη, αφού συμβουλεύτηκε το VAR να δίνει λανθασμένα οφσάιντ.

Στον ίδιο δρόμο που χάραξαν οι Καραμάνος και Μπιάρνασον κινήθηκε και ο Ρόμανιτς στο 72′, με τον 22χρονο Σέρβο να σουτάρει και η μπάλα να καταλήγει ξανά δίπλα από το δοκάρι.

Ο Αστέρας προσπάθησε μέχρι τέλους να σπάσει την άμυνα της Λαμίας, με τους Αρκάδες να μην καταφέρουν να βρουν δίχτυα και να μένουν έτσι στο 0-0. Βαθμός αρκετός για τους φιλοξενούμενους, για τους οποίους πιστοποιήθηκε πως μόνο… τυχαία δεν είσαι όσα ακούγονται.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΛΑΜΙΑ: 0-0

Γήπεδο: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

Διαιτητής: Καραντώνης

Κίτρινες: – / Μπα

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Άλβαρες, Καστάνιο, Πασαλίδης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Φερνάντεθ, Σίτο, Κρέσπι (58′ Ριέρα), Μπαράλες.

Λαμία (Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Βλάχος, Μαρτίνεθ, Μπιάρνασον, Τζανδάρης, Πίτι (64′ Μπα), Ρόμανιτς, Ντέλετιτς (64′ Γκαζαριάν), Καραμάνος.