20.7 C

Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-4: Τι ακαταμάχητος Θρύλος είναι αυτός!

Με δύο ξεσπάσματα, ένα σε κάθε ημίχρονο, ο Ολυμπιακός διέλυσε και τον Αστέρα στην Τρίπολη (4-0), συνεχίζοντας την επέλασή του στη Super League! Γκολάρα ο Καμαρά, δίχτυα βρήκαν και οι Σεμέδο, Φορτούνης, Μπρούμα

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την επέλασή του στη Super League, επικρατώντας του Αστέρα Τρίπολης με 4-0 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για τη 15η αγωνιστική! Οι νταμπλούχοι Ελλάδας εκμεταλλεύτηκαν τρεις στατικές φάσεις και με δύο εντυπωσιακά διαστήματα μέσα στο γήπεδο κατέκτησαν μία ακόμα δίκαιη νίκη.

Όταν αποφάσισε να πατήσει «γκάζι» και ο Αστέρας Τρίπολης είδε τη… σκόνη του! Ο φοβερός και τρομερός Ολυμπιακός είχε ένα «εκρηκτικό» δεκάλεπτο από το 35′ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν σκόραρε δύο γκολ μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών και συνολικά είχε 6 τελικές προσπάθειες σε έντεκα λεπτά αγώνα! Ο Ματιέ Βαλμπουενά έδωσε τις δύο πρώτες ασίστ του στο φετινό Πρωτάθλημα χάρη σε ισάριθμα εκπληκτικά εκτελεσμένα κόρνερ από δεξιά, με τον Ρούμπεν Σεμέδο να σκοράρει με κεφαλιά στο 35′ και τον Μαντί Καμαρά στο 40′ να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ με δεξί εναέριο βολέ στην κίνηση εκτός μεγάλης περιοχής!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πρωταθλητής Ελλάδας διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα και δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα, αλλά με ένα δεύτερο αγωνιστικό ξέσπασμα σκόραρε ξανά δύο φορές μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών! Στο 81′ ο Κώστας Φορτούνης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ άφησε «άγαλμα» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ ο Μπρούμα με αριστερό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 86′, πετυχαίνοντας το 2ο γκολ του με τη φανέλα του Θρύλου στη Super League (σε 5 συμμετοχές).

Συγκινητική η αφιέρωση του Καμαρά στον Ομάρ Ελαμπντελαουί, το ντεμπούτο του με τους νταμπλούχους Ελλάδας πραγματοποίησε ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ, μπαίνοντας στο 85ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός παραμένει αήττητος στο Πρωτάθλημα (12-2-0), φτάνοντας τους 38 βαθμούς, έχοντας με διαφορά την καλύτερη επίθεση (40 γκολ) και την καλύτερη άμυνα (5 γκολ) στη φετινή Super League! Όσο για τη διαφορά τερμάτων; Στο +35! Πραγματικά, η ομαδάρα του Πέδρο Μαρτίνς είναι ασταμάτητη και ακαταμάχητη, διατηρώντας διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της (+9 από Άρη, +10 από ΠΑΟΚ, +11 από ΑΕΚ, +16 από Παναθηναϊκό)!

Παράλληλα, οι Ερυθρόλευκοι παρέμειναν αήττητοι για 29ο συνεχόμενο παιχνίδι Πρωταθλήματος μακριά από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης», έχοντας να γνωρίσουν την ήττα από τις 10 Φεβρουαρίου του 2019 (21-8-0)!

Ο αγώνας

Ο Μίλαν Ράσταβατς παρέταξε τον Αστέρα Τρίπολης με διάταξη 4-2-3-1. Την εστία υπερασπίστηκε ο Παπαδόπουλος. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο και Τασουλής. Οι Βαλιέντε και Μπελόκ συνέθεσαν το δίδυμο των κεντρικών χαφ, με τον Φερνάντεθ μπροστά τους και τους Τιλίκα και Σίτο στις δύο πτέρυγες. Στην κορυφή έπαιξε ο Κρεσπί.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και δύο αλλαγές σε σχέση με την εντεκάδα που χρησιμοποίησε στην εντός έδρας επικράτηση επί της ΑΕΚ (3/1, 3-0). Την εστία υπερασπίστηκε ο Σα. Ο Ραφίνια κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Χολέμπας το αριστερό, με τους Σεμέδο και Μπα να αγωνίζονται ως στόπερ. Οι Εμβιλά και Καμαρά αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Ο Μπρούμα κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Μασούρας την αριστερή. Ο Βαλμπουενά έπαιξε ως επιτελικός μέσος και ο Ελ Αραμπί βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης. Ο Βαλμπουενά πήρε τη θέση του Φορτούνη και ο Μασούρας του Βρουσάι.

Ο Αστέρας ήταν οργανωμένος στην άμυνα και πίεσε αποτελεσματικά και αρκετά ψηλά στο πρώτο κομμάτι του αγώνα. Ήθελε να δυσκολέψει την κυκλοφορία μπάλας του Ολυμπιακού και τα κατάφερε. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ένταση και ταχύτητα στο παιχνίδι τους.

Στο 12′ ο Ολυμπιακός δημιούργησε τις προϋποθέσεις για σοβαρή απειλή. Ο Μπρούμα σέντραρε παράλληλα από δεξιά προς το δεύτερο δοκάρι. Ο Μασούρας καθυστέρησε να κινηθεί προς την μπάλα και όταν ήρθε σε επαφή μαζί της σε θέση μέσα αριστερά έκανε το γύρισμα, αλλά η κεφαλιά του Ελ Αραμπί ήταν αδύναμη από το ύψος του πέναλτι. Στο 18′ ο Φερνάντεθ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ εκτός μεγάλης περιοχής και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία, στην πρώτη τελική προσπαθεια των γηπεδούχων.

Το ματς είχε αρκετές διακοπές. Φάουλ εκατέρωθεν, δυνατές μοναμαχίες και αντεγκλήσεις, με αποτέλεσμα να μην αποκτήσει ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν ανούσια εδαφική υπεροχή και έψαχναν τρόπους να . Στο 28′ ο Παπαδόπουλος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον προσαγωγό του αριστερού ποδιού και αντικαταστάθηκε από τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Αντώνη Τσιφτσή, ο οποίος στα 21 του πραγματοποίησε τη 2η συμμετοχή του στη Super League.

Το πρώτο μέρος κινδύνευε να ολοκληρωθεί χωρίς γκολ και δίχως κλασική ευκαιρία. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας χρειάζονταν ατομικές πρωτοβουλίες και περισσότερη ενέργεια για να απειλήσουν και να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Ο Μαρτίνς προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα, μετακινώντας τον Βαλμπουενά αριστερά και τον Μασούρα στο πλάι του Ελ Αραμπί. Στο 35′ ήρθε η προειδοποιητική βολή και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το 1-0! Ο Βαλμπουενά άλλαξε υπέροχα την μπάλα με τον Ραφίνια. Ο Βραζιλιάνος τροφοδότησε τον Εμβιλά, ο οποίος με εκπληκτική κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας έβγαλε τον Ελ Αραμπί σε θέση τετ α τετ. Ο Μαροκινός έκανε το κοντρόλ και κινήθηκε προς τα δεξιά, με τον Τασουλή να προλαβαίνει και να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ, βάζοντας την κόντρα.

Στο 35′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Σεμέδο, ο οποίος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά, νικώντας στον αέρα τον Καστάνιο. Ήταν το 1-0 για τον Ολυμπιακό και το 1ο γκολ του Σεμέδο στη σεζόν, στην 13η συμμετοχή του στο φετινό Πρωτάθλημα. Παράλληλα, ήταν και η 1η ασίστ του Βαλμπουενά στη φετινή Super League, στην 8η συμμετοχή του.

Ο Ολυμπιακός έπιασε απίστευτη απόδοση από το 35′ και μετά, έχοντας 6 τελικές προσπάθειες για γκολ! Στο 39′ ο Βαλμπουενά κινήθηκε από αριστερά και πάσαρε στον Μπρούμα εντός μεγάλης περιοχής. Ο Πορτογάλος εξτρέμ ελίχθηκε και σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, σε κόρνερ.

Στο 40′ ο Βαλμπουενά, με νέα εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, έκανε ξανά τη διαφορά! Με μία δουλεμένη φάση στην προπόνηση, πάσαρε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και από εκεί ο Καμαρά με δεξί βολέ στην κίνηση έπιασε ένα εντυπωσιακό εναέριο φαλτσαριστό βολ-πλανέ, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία της αντίπαλης εστίας! Ήταν το 2-0 για τον Θρύλο, με τον Καμαρά να σκοράρει το πρώτο του γκολ στο φετινό Πρωτάθλημα, στη 12η συμμετοχή του. Ο μέσος από τη Γουινέα πανηγύρισε, δείχνοντας τον Σα και τον αριθμό της φανέλας τους (1 ο Σα και 4 ο Καμαρά) και σχηματίζοντας με τα χέρια του τον αριθμό του Ομάρ Ελαμπντελαουί στον Ολυμπιακό (14). Ο Νορβηγός περνάει μία σκληρή δοκιμασία με την υγεία του και έχει την υποστήριξη ολόκληρης της Ερυθρόλευκης οικογένειας.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα «εκρηκτικό» διάστημα από το 35ο λεπτό και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 42′ ο Ελ Αραμπί τροφοδότησε τον Μασούρα, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Τσιφτσή, ο οποίος βγήκε νικητής στο τετ α τετ. Μπορεί ο πρώτος βοηθός να υπέδειξε οφσάιντ μετά την απόκρουση, αλλά αν η μπάλα έμπαινε στα δίχτυα το γκολ θα μετρούσε κανονικά μέσω VAR , καθώς ο Έλληνας μεοεπιθετικός καλυπτόταν από την αντίπαλη άμυνα. Ο Μασούρας είχε διπλή χαμένη ευκαιρία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Βαλμπουενά έκανε το γύρισμα από τα αριστερά της περιοχής έπειτα από την έξοχη πάσα του Καμαρά με το εξωτερικό του δεξιού ποδιού. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός έπιασε ένα γυριστό σουτ με το αριστερό, η μπάλα απομακρύνθηκε από τον Μπελόκ και στη συνέχεια, μετά το νέο σουτ του Μασούρα με το δεξί πόδι, οι γηπεδούχοι έδιωξαν πάνω στη γραμμή με τον Τασουλή. Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Σα και Κρεσπί συγκρούστηκαν στον αέρα, χωρίς, ευτυχώς, να προκύψει τραυματισμός, με τον επιθετικό του Αστέρα Τρίπολης να κάνει φάουλ στον Πορτογάλο τερματοφύλακα.

Ο Αστέρας Τρίπολης έκανε δύο αλλαγές στο 46′, με τον Αλί Μπαμπά να παίρνει τη θέση του Σίτο και τον Ριέρα να αντικαθιστά τον Κρεσπί. Ο Ολυμπιακός συνέχισε με σύστημα 4-4-2, που έγειρε την πλάστιγγα στο φινάλε του πρώτου μέρους, όπου συνολικά είχε 8 τελικές προσπάθειες έναντι μόλις μιας των Αρκάδων. Οι αλλαγές βοήθησαν τους γηπεδούχους να γίνουν πιο επιθετικοί, χωρίς να έχουν την κλασική ευκαιρία στην αναμέτρηση.

Στο 58′ ο Τασουλής έκανε το γέμισμα προς τη μεγάλη περιοχή και ο Φερνάντεθ δεν κατάφερε να βρει την μπάλα, αν και πετάχτηκε προς την πορεία της υπό την πίεση του Μπα. Ο Γκορτσίλας έκανε χρήση VAR και δεν υπήρξε παράβαση. Ο Μαρτίνς έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές στο 59′, με τον Σισέ να παίρνει τη θέση του Σεμέδο στο κέντρο της άμυνας, ενώ ο Φορτούνης αντικατέστησε τον Βαλμπουενά. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε να κάνει περισσότερο διαχείριση του αποτελέσματος, αν και ο Φορτούνης τόνωσε την επιθετικότητα της ομάδας. Στο 70′ ο Καπίγια πήρε τη θέση του Βαλιέντε.

Στο 74′ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τον κεντρικό άξονα και προς τη μεγάλη περιοχή, ο Σισέ πετάχτηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, αλλά βρήκε άτσαλα την μπάλα με το δεξί πόδι, στέλνοντάς την πάνω από την εστία. Αυτή ήταν η δεύτερη τελική προσπάθεια του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 76′ ο Αστέρας Τρίπολης είχε την καλύτερη στιγμή του στο ματς, με τον Καπίγια να βρίσκει τον Φερνάντεθ μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός προσποιήθηκε στον Μπα και σούταρε με το αριστερό, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Ραντζέλοβιτς πήρε τη θέση του Μασούρα στο 76′ και ο Τζίμας αντικατέστησε τον Φερνάντεθ στο 77′. Στο 78′ ο Ελ Αραμπί σκόραρε με προβολή με το αριστερό, αλλά ήταν εκτεθειμένος στη σέντρα του Ραντζέλοβιτς από δεξιά. Ο Φορτούνης, με μία «ζωγραφιά» έκανε το 3-0 στο 81′! Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός εκτέλεσε εντυπωσιακά ένα φάουλ εκτός μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του, ανήμπορου να αντιδράσει, Τσιφτσή. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έφτασε τα 3 γκολ (έχει και 7 ασίστ) στο φετινό Πρωτάθλημα (στη 12η συμμετοχή του) και δεν πανηγύρισε το τέρμα που σημείωσε λόγω της θητείας του στον Αστέρα Τρίπολης.

Στο 83′ ο Μπρούμα σούταρε με το δεξί εντός περιοχής και ο Τσιφτσής μπλόκαρε. Στο 85′ ο Σουντανί αντικατέστησε τον Ελ Αραμπί και ο Ρέαμπτσιουκ τον Χολέμπας. Ο Μολδαβός αριστερός μπακ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι σκόραραν και 4η φορά, σημειώνοντας πάλι δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά! Οι παίκτες του Μαρτίνς άλλαξαν υπέροχα την μπάλα, σε αντεπίθεση που άρχισε από τον Φορτούνη, ο Καμαρά έβγαλε την κάθετη πάσα στον Μπρούμα, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό στην κίνηση από θέση μέσα αριστερά, στέλνοντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Έλληνα τερματοφύλακα. Κυριολεκτικά, ασταμάτητη η ομαδάρα του Ολυμπιακού!

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατώντας ΕΔΩ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-4

Γήπεδο: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»

ΓΚΟΛ: 35′ Σεμέδο, 40′ Καμαρά, 81′ Φορτούνης, 86′ Μπρούμα

Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψάρρης (ΕΠΣ Ζακύνθου), Ηλίας Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Τέταρτος: Ευάγγελος Γρατσάνης (ΕΠΣ Τρικάλων)
Διαιτητής VAR: Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Κυκλάδων)
Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες κάρτες: 21′ Βαλιέντε, 23′ Παπαδόπουλος / 21 Σεμέδο, 54′ Μπα

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (28′ Τσιφτσής), Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Τασουλής, Βαλιέντε (70′ Καπίγια), Μπελόκ, Τιλίκα, Φερνάντεθ (77′ Τζίμας), Σίτο (46′ Αλί Μπαμπά), Κρεσπί (46′ Ριέρα).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο (59′ Σισέ), Μπα, Χολέμπας (85′ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα, Βαλμπουενά (59′ Φορτούνης), Μασούρας (76′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (85′ Σουντανί).