12 C

Αστέρας Τρίπολης – Βόλος 4-0: Πάρτι με χατ τρικ του Λουίς Φερνάντεθ

Με τον Λουίς Φερνάντεθ να κάνει ό,τι θέλει, ο Αστέρας Τρίπολης διέλυσε τον Βόλο. Το «10» των Αρκάδων πέτυχε χατ τρικ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 2′, για να γράψει το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Με τη λήξη του ημιχρόνου γινόταν σαφές ότι ο Αστέρας θα ήταν ο νικητής της αναμέτρησης και το μόνο που έμενε να γίνει γνωστό ήταν η έκταση που θα έπαιρνε το σκορ.

Μέσα σε όλα, ήταν σαφές πως οι Βολιώτες δεν θα μπορούσαν να αντισταθούν απέναντι στη μεγάλη αποτελεσματικότητα των αντιπάλων τους. Η ομάδα του Ράσταβατς έπαιξε όσο και όπως χρειαζόταν προκειμένου να διαχειριστεί αλλά και να διευρύνει το γρήγορο προβάδισμα, χτυπώντας αλύπητα κάθε αδυναμία του Βόλου.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης:

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με πλασέ του Λουίς Φερνάντεθ, μετά από γύρισμα του Κώτσιρα. Ο Βόλος προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Γέντρισεκ αστόχησε από καλή θέση στο 10΄, και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σίτο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον τερματοφύλακα Καραγκιόζη και ο Φερνάντεθ ευστόχησε από την άσπρη βούλα, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (2-0). Στις αρχές του β΄ μέρους, συγκεκριμένα στο 51΄, ο Σίτο με σουτ έξω από την περιοχή «σφράγισε» οριστικά τη νίκη του Αστέρα, για να διαμορφωθεί στο 67΄ το 4-0, πάλι από τον Λουίς Φερνάντεθ, μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Μπόρχα Φερνάντεθ.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Αλί Μπαμπά, Πασαλίδης, Κρέσπι, Μουνάφο – Μουνίθ, Ζοάο, Γκουαροτσένα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Πασαλίδης (86΄ Κανελλόπουλος), Αντζουλάς, Τασουλής, Μουνάφο (60΄ Μπελόκ), Μπ. Φερνάντεθ, Σίτο (60΄ Τζίμας), Αλί Μπαμπά (46΄ Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ (77΄ Αλάγκμπε), Κρέσπι

ΒΟΛΟΣ (Στέφανος Ξηροφώτος): Καραγκιόζης, Μήτογλου, Διαμαντής, Φεράρι, Λύρατζης, Τσοκάνης, Μαξ, Γκουαροτσένα (85΄ Μπαλογιάννης), Μουνίθ (64΄ Μπάλλας), Ζοάο (55΄ Κορέλας), Γέντρισεκ (54΄ Κυζιρίδης)