16.7 C

Άστον Βίλα – Λίβερπουλ 1-2: Ανατροπή για… τίτλο με Μανέ στο 94′

Πώς να χάσει αυτό το πρωτάθλημα η Λίβερπουλ; Μια εβδομάδα πριν την επίσκεψη της στο «Έτιχαντ» για το παιχνίδι κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι (10/10), η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφτασε σε μια απίθανη ανατροπή στο «Βίλα Παρκ» κόντρα στην Άστον Βίλα χάρη στα δύο γκολ που σημείωσε στο 87′ και στο 94′ (1-2).

Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς καλύτεροι σε όλο το πρώτο ημίχρονο και στο 21′ προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Τρεζεγκέ ύστερα από εκτέλεση φάουλ. Στο δεύτερο μέρος όμως, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και χωρίς να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες, αξιοποίησαν τη… ρέντα αλλά και το γεγονός πως η Άστον Βίλα κάθισε πολύ πίσω στο δεύτερο μέρος.

Πρωταγωνιστής στην ανατροπή ο Σαντιό Μανέ: O Σενεγαλέζος στο 87′ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ρόμπερτσον με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Χίτον και ισοφάρισε σε 1-1. Σε εκτέλεση κόρνερ στις καθυστερήσεις με δική του κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έγινε το 1-2 που έφερε τους πανηγυρισμούς για τη διατήρηση του +3 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι που επιβλήθηκε με ανατροπή με 2-1 της Σαουθάμπτον.

Ο Έντερσον έκανε το λάθος κι έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα που δέχθηκε εννέα γκολ από τη Λέστερ την περασμένη αγωνιστική να προηγηθεί με τον Γουόρντ Πράουζ, αλλά ευτυχώς για τη Σίτι το 1-1 ήρθε στο 70′ και είχε όλο τον χρόνο να πιέσει για την ανατροπή. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε από τον Γουόκερ στο 86′.