22.5 C

Ασύνδετος ο Παναθηναϊκός, ήττα με 2-1 από την Μπέρσοτ

Με αρκετούς νεαρούς στην ενδεκάδα, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερ ανταγωνιστικός κόντρα στην Μπέρσοτ και γνώρισε την ήττα με 2-1

Δεν κατάφερε ο Παναθηναϊκός μετά την εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στη Φέγενορντ και τη νίκη με 3-0 να σημειώσει μια δεύτερη κόντρα στην Μπέρσοτ.

Ο βέλγικος σύλλογος έφτιαξε αρκετές ωραίες συνεργασίες στην επίθεση και είχε κύριο εκφραστή των φάσεων της τον Σεντ Λουί, ο οποίος είχε δοκάρι (32′) και γκολ στο 34′. Βγήκε στην πλάτη του Αποστολάκη και πλάσαρε τον Κότσαρη για το 1-0. Αξίζει να σημειωθεί πως στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» έπαιξαν με αρκετούς νεαρούς, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει συνοχή.

Η Μπέρσοτ κέρδιζε εύκολα την μπάλα στη μεσαία γραμμή και με την πίεση της έκανε αρκετά κλεψίματα. Στο 55′ ο Βέργος κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος για να ισοφαρίσει σε 1-1. Παρά τη βελτιωμένη εικόνα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η Μπέρσοτ βρήκε και δεύτερο γκολ από λάθος. Ο Μπουζούκης έχασε την Μπάλα, ο Σεντ Λουί έβγαλε στον Πλακά και εκείνος διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Το ντεμπούτο τους με το «τριφύλλι» έκαναν οι Κολοβός και Κόναν.

Περισσότερα χρήσιμα συμπεράσματα θα μπορέσει να βγάλει ο Γιώργος Δώνης στο φιλικό με τον Άγιαξ την προσεχή Δευτέρα.