23.5 C

Αταλάντα – Ουντινέζε 1-1: Ο Μπέτο σόκαρε τους γηπεδούχους στο φινάλε! (vid)

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Γκασπερίνι θα άφηνε πίσω της την ήττα με ανατροπή από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Κριστιάνο Ρονάλντο, ήρθε ο Μπέτο σε «νεκρό» χρόνο να της υπενθυμίσει ότι τα ματς δεν λήγουν ποτέ στο 60′ και με το σκορ στο 1-0.

Η Ουντινέζε με γκολ στο 94ο λεπτό σόκαρε την Αταλάντα και της στέρησε ένα πολύτιμο τρίποντο, σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αλλά μας επιφύλασσε ένα… εκρηκτικό φινάλε.

Το γκολ, με το οποίο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, ήρθε στο 56ο λεπτό από τον Oυκρανό εξτρέμ, Ρουσλάν Μαλινόφσκι, ο οποίος πέτυχε το παρθενικό του τέρμα στη φετινή Serie A, έχοντας μοιράσει και μία ασίστ.

Εντέλει, η Ουντινέζε δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με τη κεφαλιά του Μπέτο σε μία από τις τελευταίες φάση του αγώνα σόκαρε το Μπέργκαμο και έφυγε με τον απρόσμενο βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Αταλάντα, που σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να βρεθεί στην τρίτη θέση παρέα με την Ίντερ, που φιλοξενεί το βράδυ (21:45) τη Γιουβέντους στο Derby D’ Itallia.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/10

Τορίνο – Τζένοα 3-2 (14’ Σανάμπρια, 31’ Πομπέγκα, 77΄Μπρεκάλο / 69’ Ντέστρο, 81’ Καϊσέδο)

Σαμπντόρια – Σπέτσια 2-1 (15’ αυτ. Γκιάσι, 36’ Καντρέβα / 90’+5′ Βέρντε)

Σάββατο 23/10

Σαλερνιτάνα – Έμπολι 2-4 (48′ Ρανιέρι, 55′ αυτ. Ισμαϊλί / 2′, 45′ Πιναμόντι, 11′ Κουτρόνε, 13′ αυτ. Στράντμπεργκ)

Σασουόλο – Βενέτσια 3-1 (37′ Μπεράρντι, 50′ αυτ. Ανρί, 66′ Φρατέσι / 32′ Οκερέκε)

Μπολόνια – Μίλαν 2-4 (49′ αυτ. Ιμπραΐμοβιτς, 52′ Μπάροου / 16′ Λεάο, 35′ Καλάμπρια, 84′ Μπενασέρ, 90′ Ιμπραΐμοβιτς)