22.6 C

Αταλάντα – Σαμπντόρια 1-3: Επέλαση των Γενοβέζων στο Μπέργκαμο

Σε εξαιρετικό φεγγάρι βρίσκεται η Σαμπντόρια του Κλαούντιο Ρανιέρι που πέρασε σαν… σίφουνας από το Μπέργκαμο, όπου επικράτησε με 3-1 της Αταλάντα.

Οι μπεργκαμάσκι που προέρχονταν από την τεσσάρα της Νάπολι την προηγούμενη αγωνιστική, δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και το πλήρωσαν απέναντι στους Γενοβέζους που είχαν κερδίσει Λάτσιο και Φιορεντίνα στα δύο προηγούμενα ματς τους.

Ο Κουλιαρέλα στο 13′ με απίστευτο γκολ έδειξε την εκτελεστική του δεινότητα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν και πέναλτι με τον 37χρονο στράικερ να βλέπει το σουτ του από την άσπρη βούλα να αποκρούεται από τον Σπορτιέλο.

Η Σαμπντόρια που βραχυκύκλωσε την Αταλάντα έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 59′ με τον Θόρσμπι να εκμεταλλεύεται γλυκιά σέντρα και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Γκασπερίνι μείωσε στο 80′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαπάτα, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιάνκτο μετά την πάσα του Μπαλντέ στην κόντρα διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23/10

Σασουόλο – Τορίνο 3-3 (71′ Τζούρισιτς, 84′ Κίρικες, 86′ Καπούτο / 33′ Λινέτι, 78′ Μπελότι, 79′ Λούκιτς)

Σάββατο 24/10

Αταλάντα – Σαμπντόρια 1-3 (80′ πεν. Σαπάτα / 13′ Κουαλιαρέλα, 59′ Θόρσμπι, 90+2′ Γιάνκτο)

Τζένοα – Ίντερ (19:00)

Λάτσιο – Μπολόνια (21:45)