15.7 C

Αταλάντα – ΣΠΑΛ 1-2: Η ουραγός τη σόκαρε μέσα σε έξι λεπτά!

Σε απίστευτη -δεύτερη διαδοχική- απώλεια βαθμών υποχρεώθηκε η εντυπωσιακή φετινή Αταλάντα κι έχασε έδαφος στη μάχη της τετράδας. Οι «μπεργκαμάσκι» είχαν θεωρητικά εύκολο έργο απέναντι στην ουραγό ΣΠΑΛ, ωστόσο αυτό δεν αποδείχθηκε και στην πράξη.

Και αυτό γιατί παρότι προηγήθηκε στο 16′ με το φανταστικό γκολ του Ίλισιτς με τακουνάκι, η ουραγός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και σε έξι λεπτά έφερε το ματς… τούμπα. Από τη σέντρα του Ρέκα στο 54′ ο Πετάνια με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 και έξι λεπτά αργότερα ο Βαρότι με ωραίο εκτός περιοχής σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 18/1

Λάτσιο – Σαμπντόρια 5-1 (7’ Καϊσέδο, 17’ πεν., 20’, 65’ πεν. Ιμόμπιλε, 54’ Μπάστος / 70’ Λινέτι)

Σασουόλο – Τορίνο 2-1 (61’ Μπογκά, 73’ Μπεράρντι / 20’ αυτ. Λοκατέλι)

Νάπολι – Φιορεντίνα 0-2 (26’ Κιέζα, 74’ Βλάχοβιτς)

Κυριακή 19/1

Μίλαν – Ουντινέζε 3-2 (48’, 93’ Ρέμπιτς, 72’ Τεό Ερναντές / 7’ Στρίγκερ-Λάρσεν, 85’ Λαζάνια)

Λέτσε – Ίντερ 1-1 (71’ Μπαστόνι / 77’ Μπανκοσού)

Μπρέσια – Κάλιαρι 2-2 (27’, 49’ Τορεγκρόσα / 20’, 68’ πεν. Ζοάο Πέντρο)

Μπολόνια – Βερόνα 1-1 (20’ Μπάνι / 81’ Μπορίνι)

Τζένοα – Ρόμα 1-3 (45’ Πάντεφ / 5’ Ουντέρ, 44’ αυτ. Μπιράσι, 74’ Τζέκο)

Γιουβέντους – Πάρμα 2-1 (43′, 58′ Ρονάλντο / 55′ Κορνέλιους)