17.8 C

Αταλάντα – Βαλένθια 4-1: Η Σταχτοπούτα έχει άγριες… διαθέσεις (vid)

Η Αταλάντα πήρε μία σπουδαία νίκη στην πρώτη της παρουσία στους «16» του Champions League, επικρατώντας της Βαλένθια με το εμφατικό 4-1, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για τον επαναληπτικό στην Ισπανία.

Η Αταλάντα από την αρχή της αναμέτρησης η ιταλική ομάδα έδειξε ότι θέλει να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας αρκετά τη Βαλένθια, έχοντας την πρώτη της σημαντική ευκαιρία στο 7 με τον Πάσαλιτς.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους και οι κόποι τους ανταμείφθηκαν όταν ο Χάτεμπουρ άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό.

Η ομάδα του Γκασπερίνι συνέχισε να πιέζει την Βαλένθια, χωρίς να της αφήνει χώρους στην επίθεση, με την άμυνα να ανταποκρίνεται εξαιρετικά στην αντίσταση των Ισπανών.

Η Αταλάντα κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον ίλισιτς στο 42ο λεπτό, με το πρώτο μισό της αναμέτρησης να κλείνει στο 2-0.

Στην επανάληψη, οι Ιταλοί μπήκαν με την ίδια διάθεση στο γήπεδο και κατάφεραν άμεσα, να αυξήσουν το προβάδισμα τους με τον Φρόιλερ στο 57.

Όσο περνούσε η ώρα, το βράδυ για τη Βαλένθια γινόταν όλο και πιο καταστροφικό, καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν τέσσερα τα τέρματά τους με τον Χάτεμπουρ να χρίζεται σκόρερ για δεύτερη φορά στο 62.

Το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια ήταν να μειώσει με τον Ντένις Τσερίσεφ στο 66ο λεπτό, με τον Ουκρανό να κρατά τη Βαλένθια στο παιχνίδι της πρόκρισης, το οποίο είναι πάρα πολύ δύσκολο για την ομάδα του Θέλαδες.