18.4 C

Αθλέτικ – Μπαρτσελόνα 1-1: Ο Ντεπάι την κράτησε ζωντανή στην τρικυμία του Σαν Μαμές (vid)

Σε μια έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύονται, οι Καταλανοί κράτησαν την ισοπαλία χάρη στο τρομερό - παρθενικό - γκολ του Ολλανδού επιθετικού

Η μάχη με την Αθλέτικ είναι πάντα σκληρή για την Μπαρτσελόνα, η οποία έστω και δύσκολα κατόρθωσε να μη φύγει ηττημένη από τη χώρα των Βάσκων (1-1) σε ένα ματς που εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων.

Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι σε όλο το πρώτο μέρος και εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά τραγικά αμυντικά λάθη των Καταλανών. Ο Έρικ Γκαρσία ήταν φανερά εκτός αγώνα, ο Νέτο έπαιζε άσχημα με την μπάλα στα πόδια ενώ ο Πικέ παραχώρησε τη θέση του στον Αραούχο στο 31ο λεπτό λόγω τραυματισμού.

Ο Ουρουγουανός στόπερ κράτησε το μηδέν σώζοντας ακόμα και πάνω στη γραμμή, ενώ το οριζόντιο δοκάρι έσωσε τους Καταλανούς στο πρώτο μέρος, όταν ο Σανθέτ το τράνταξε με μονοκόμματο σουτ.

Στο 50ό λεπτό ο Μουνιαΐν εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Ινίγο Μαρτίνεθ νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους Βάσκους.

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα πέτυχε ο Μέμφις Ντεπάι, με τον Ολλανδό πρώην επιθετικό της Λιόν να ισοφαρίζει τους Βάσκους.

Από την πάσα του Σέρχι Ρομπέρτο ο Ντεπάι έπιασε το δυνατό σουτ με το κουντεπιέ και ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Έρικ Γκαρθία ανέτρεψε σκόπιμα εκτός περιοχής τον Νίκο Γουίλιαμς που έβγαινε σε θέση τετ α τετ και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με τους Βάσκους όμως να μην αξιοποιούν το φάουλ που κέρδισαν σε καλή θέση.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Αγιρεθάμπαλα, Λέκουε, Βίβιαν, Ινίγο Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα, Μπερενγκέρ (82′ Μορθίγιο), Ντάνι Γκαρθία (82′ Θαράγα), Βενθεδόρ (67′ Βέσγα), Μουνιαΐν (76′ Νίκο Γουίλιαμς), Ινιάκι Γουίλιαμς, Σανθέτ (67′ Ραούλ Γκαρθία)

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Νέτο, Ντεστ (82′ Έμερσον), Έρικ Γκαρσία, Πικέ (31′ λ.τρ. Αραούχο), Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Πέδρι (62′ Σέρχι Ρομπέρτο), Μπρέιθγουεϊτ (62′ Ντεμίρ), Γκριεζμάν, Ντεπάι