16.4 C

Ατλέτικο – Γρανάδα 6-1: Έλαμψαν Φέλιξ και Σουάρες στην πρεμιέρα των ροχιμπλάνκος

Στο πρώτο της παιχνίδι η Ατλέτικο Μαδρίτης έδειξε άγριες διαθέσεις. Βοήθησε σε αυτό η μετακίνηση του Λουίς Σουάρες, μία από τις πιο πολυσυζητημένες μεταγραφές του καλοκαιριού.

Οι ροχιμπλάνκος έριξαν έξι γκολ στη Γρανάδα, η οποία έβγαλε απλώς την υποχρέωση του ματς. Οι Ισπανοί παίζουν την Πέμπτη στη Σουηδία κόντρα στη Μάλμε για μία θέση στους ομίλους του Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Στα του ματς, ο Ντιέγκο Κόστα που βρίσκεται στην πόρτα της εξόδου άνοιξε το ματς στο 9′ με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ζοάο Φέλιξ μπήκε στην εξίσωση με ασίστ στο 47′ στον Κορέα, ο οποίος έκανε με το αριστερό σουτ και βρήκε δίχτυα. Η Γρανάδα απείλησε, αλλά στη συνέχεια έμεινε από δυνάμεις και στο 65′ ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός της Ατλέτικο μετά την ασίστ βρήκε και δίχτυα.

Ο Λουίς Σουάρες στο 70′ πέρασε στο ματς και εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή με δύο μόλις προπονήσεις στα πόδια του: Έδειξε πως θα προσφέρει πολλά σε αυτή την Ατλέτικο.

Δύο λεπτά μετά την είσοδο του έδωσε έτοιμο γκολ στον Γιορέντε για το 4-0, ενώ ο Ουρουγουανός με κεφαλιά στο 85′ πέτυχε το 5-0. Η Γρανάδα πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Μολίνα στο 87′ για να έρθει τελικά ο Σουάρες και να πετύχει το τελικό 6-1 στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ &  ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 26/9

Αλαβές – Χετάφε 0-0

Βαλένθια – Ουέσκα 1-1 (38′ Βας / 63′ Σιόβας)

Έλτσε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-3 (55′ Πόρτου, 69′ Μπαουτίστα, 77′ πεν. Γιανουζάι)

Μπέτις – Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (35′ Μαντί, 37′ Καρβάλιο / 14′ Βαλβέρδε, 48′ αυτ. Έμερσον, 82′ πεν. Ράμος)

Κυριακή 27/9

Οσασούνα – Λεβάντε 1-3 (38′ Ρομπέρτο Τόρες / 41′ Μελέρο, 77′ Ροζέρ Μαρτί, 81′ Μοράλες)

Έιμπαρ – Μπιλμπάο 1-2 (48′ Κίκε / 40′, 87′ Ουνάι Λόπεθ)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Γρανάδα 6-1 (9′ Κόστα, 47′ Κορέα, 65′ Ζοάο Φέλιξ, 72′ Μάρκος Γιορέντε, 85′, 90+3′ Σουάρες / 87′ Μολίνα)

Καντίθ – Σεβίλλη (19:30)

Βαγιαδολίδ – Θέλτα (19:30)

Μπαρτσελόνα – Βιγιαρεάλ (22:00)