12 C

Ατλέτικο – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-2: Όρθιοι στη Μαδρίτη και μόνοι στην κορυφή οι Βάσκοι

Η πρωτοπόρος έμεινε ακλόνητη στη θέση της. Δεν αναφερόμαστε φυσικά στην Ατλέτικο Μαδρίτης αλλά στην εκπληκτική Ρεάλ Σοσιεδάδ που απέσπασε βαθμό στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» (2-2) και εν πολλοίς αδίκησε τον εαυτό της στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν μόλις στο 7ο λεπτό με μια τρομερή αντεπίθεση και πάσα του φορμαρισμένου Ίσακ στον Σέρλοτ ο οποίος με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Όμπλακ για το 0-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι Βάσκοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 48′ με τη μαγική εκτέλεση φάουλ του Ίσακ όμως η Ατλέτικο αντέδρασε και η Σοσιεδάδ κλείστηκε στο καβούκι της. Οι Μαδριλένοι έπιασαν ποσοστό 60% κατοχή μπάλας και μείωσαν με τον Σουάρες, ο οποίος κέρδισε και πέναλτι από τον Μερίνο για να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/10

Οσασούνα – Γρανάδα 1-1 (45′ Άβιλα / 90′ Μοντόρο)

Σάββατο 23/10

Βαλένθια – Μαγιόρκα 0-2 (90+3′ Γκέδες, 90+8′ Γκαγιά / 32′ Άνχελ, 38′ αυτ. Ντιακαμπί)

Κάντιθ – Αλαβές 0-2 (6′, 90+1′ Χοσέλου)

Έλτσε – Εσπανιόλ 2-2 (23′ Μπογέ, 84′ Μπενεντέτο / 51′ Μορλάνες, 52′ Ντε Τομάς)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Βιγιαρεάλ 2-1 (14′ Γκαρσία, 77′ Μουνιαΐν / 32′ Κοκλέν)

Κυριακή 24/10

Σεβίλλη – Λεβάντε 5-3 (8′ Όλιβερ Τόρες, 24′ Μιρ, 38′ Ντιέγκο Κάρλος, 50′ Μουνίρ, 64′ Φερνάντο / 33′, 55′ Μοράλες, 61′ Μελέρο)

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (90+7′ Αγουέρο / 32′ Αλάμπα, 90+3′ Βάθκεθ)

Μπέτις – Ράγιο Βαγιεκάνο 3-2 (22΄ Μορένο, 24′ Χουάνμι, 75′ πεν. Ζοσέ / 45+1′ Ντεκά, 65′ Άλβαρο Γκαρθία)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-2 (61′, 77′ πεν. Σουάρες / 7′ Σέρλοτ, 48′ Ίσακ)