22.5 C

Ατλέτικο – Βαλένθια 3-2: Ξέσπασμα της πρωταθλήτριας και τρίποντο με γκολ στο 91′ και στο 93′!

Αδιανόητη ανατροπή με δύο γκολ στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσε η Ατλέτικο Μαδρίτης που έδειξε μετά τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα και τους αποκλεισμούς σε Κύπελλο και Super Cup πως είναι σε θέση να βγάλει αντίδραση.

Οι Ροχιμπλάνκος επιβλήθηκαν με 3-2 της Βαλένθια και διατηρήθηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας με 36 βαθμούς, με τις Νυχτερίδες να χάνουν μοναδική ευκαιρία να φύγουν τουλάχιστον με έναν βαθμό που άξιζαν βάσει της εικόνας τους.

Η Βαλένθια προηγήθηκε στο 25ο λεπτό σε αντεπίθεση που έβγαλε ο Γκέντες από τα δεξιά, ο Μούσα έγινε κάτοχος της μπάλας και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όμπλακ, κάτι που επανέλαβε στο 44′ ο Ντούρο με άψογο πλασέ μετά την κάθετη πάσα του Λάτο.

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας όμως δεν το άφησε να περάσει έτσι και οι αλλαγές του Σιμεόνε βοήθησαν να ανακτήσει τα ηνία η ομάδα του. Ο Κούνια επτά λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς μείωσε σε 2-1. Η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς έμοιαζε να χαλαρώνει στα τελευταία λεπτά και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε την ισοφάριση του Κορέα. Εκεί οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν και στο 93′ το γύρισμα του Κούνια για τον αμαρκάριστο και προωθημένο Ερμόσο οδήγησε στο τελικό 3-2 που ξεσήκωσε το «Μετροπολιτάνο» και έσπειρε απογοήτευση στο στρατόπεδο των Νυχτερίδων.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/1

Εσπανιόλ – Μπέτις 1-4 (14’ Ντε Τομάς / 30’, 53’ Ιγκλέσιας, 36’ Ροντρίγκες, 76′ Γουίλιαν Ζοσέ)

Σάββατο 22/1

Λεβάντε – Κάντιθ 2-0 (34’ Νεγκρέδο, 73’ Σάντσες)

Βιγιαρεάλ – Μαγιόρκα 3-0 (12’ αυτ. Ρούσο, 34’ Τριγκέρος, 87’ Παρέχο πεν.)

Σεβίλλη – Θέλτα 2-2 (71′ Γκόμες, 74′ Τόρες / 37’ Σέρβι, 40’ Άσπας)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Βαλένθια 3-2 (64′ Κούνια, 90+1′ Κορέα, 90+3′ Ερμόσο / 25′ Μούσα, 44′ Ντούρο)