14.4 C

ATP Finals: Ο Τιμ «εκδικήθηκε» τον Τσιτσιπά

Άσχημο ξεκίνημα στο φετινό ATP Finals του Λονδίνου έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας που κατέκτησε την περασμένη χρονιά τον τίτλο, μπήκε με το αριστερό στη σπουδαία διοργάνωση.

Ο Ντόμινικ Τιμ που έχασε στον τελικό πέρυσι από τον Στέφανο, πήρε μία μίνι… εκδίκηση. Παρότι δεν βρίσκεται στην καλύτερη αγωνιστική του κατάσταση, ο Αυστριακός ήταν πολύ συγκεντρωμένος και ψύχραιμος, ενώ φρόντισε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν σε break points.

Σημείο-κλειδί της αναμέτρησης ήταν το τάι μπρέικ του πρώτου σετ. Ο Τσιτσιπάς έχασε το προβάδισμα που διατηρούσε με 5-3 και με τέσσερις πόντους σερί έκανε την ανατροπή και το 1-0 στα σετ.

Με εύκολο τρόπο και με μπρέικ νωρίς ο Στέφανος απάντησε και ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο στη συνέχεια, αφού ο Τιμ ήλεγξε απόλυτα από την αρχή μέχρι το τέλος το τρίτο σετ και πήρε τη νίκη.

Σημειώνουμε πως στον όμιλο ο Τσιτσιπάς έχει ιδιαίτερα δύσκολο έργο, αφού υπάρχουν σε αυτόν και οι Ναδάλ – Ρούμπλεφ.

Τα σετ: 7-6, 4-6, 6-3