25.3 C

Ατρόμητος – ΑΕΛ 0-1: Ξεκόλλησε από τον πάτο και βλέπει παραμονή

Η ΑΕΛ πήρε ένα διπλό «ανάσα» κόντρα στον Ατρόμητο στην τρίτη αγωνιστική των play out, επικρατώντας με 1-0 επί των Περιστεριωτών, χάρη στο τέρμα του Στίφλερ, με αποτέλεσμα να προσπεράσει τον Παναιτωλικό.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν πιο μαζεμένα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με την πρώτη τελική στο ματς να έρχεται στο 15′, όταν ο Σπύρος Νάτσος δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά ο Νάγκι μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ απείλησε με τον Ακούνια, ο οποίος δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μανδά. Γενικά, και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν την αντίπαλη περιοχή με βαθιές μπαλιές.

ΤΟ ΛΑΘΟΣ Ο ΜΑΝΔΑΣ, ΤΟ 0-1 Ο ΣΤΙΦΛΕΡ

Στο 38′ ο Ατρόμητος φλέρταρε με το 1-0, με τον Νάγκι να λέει «όχι» και να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση και να εξουδετερώνει με το ένα χέρι το σουτ του Γκάλο. Η απάντηση της ΑΕΛ ήταν άμεση και στο ίδιο λεπτό η «βυσσινί» έβαλαν δύσκολα στον Μανδά, με τον Ντουρμισάι να κάνει επικίνδυνο γύρισμα και τον Έλληνα κίπερ να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ανέβασαν στροφές στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, πίεσαν και βρήκαν τελικά το γκολ που ήθελαν. Ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου έκανε το λάθος και έπειτα από εκτέλεση φάουλ της ΑΕΛ έχασε την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Στίφλερ να στείλει προ κενής εστίας την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.

Ο Ατρόμητος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Γιώργος Μανούσος έπειτα από σέντρα του Ούμπιντες σούταρε, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι και εν συνεχεία ο Αγκάγιεφ να την στέλνει άουτ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με διάθεση να βρουν ένα γρήγορο γκολ και να φέρουν στα ίσα το ματς.

Στο 52′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Μανούσο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά από εκτέλεση φάουλ, να πλασάρει, αλλά να τον σταματάει ο Νάγκι.

Ξανά με πρωταγωνιστή τον Μανούσο, οι Περιστεριώτες άγγιξαν στο 60′ το 1-1, αλλά το γκολ του 33χρονου δεν μέτρησε, καθώς ήταν εκτεθειμένος, με το VAR να επιβεβαιώνει την απόφαση του διαιτητή.

Οι «βυσσινί» προσπάθησαν με «νύχια και με δόντια» να κρατήσουν το προβάδισμα, παίζοντας σκληρό παιχνίδι, το οποίο αποτυπώνεται από τις πολλές κίτρινες κάρτες που μοίρασε ο Κουμπαράκης στους φιλοξενούμενος (τρεις μέσα σε 10 λεπτά) και τελικά τα κατάφεραν, με το 0-1 να διατηρείται στο Περιστέρι μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η ΑΕΛ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Γκράουρ χτύπησε σοβαρά και αποχώρησε με φορείο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΑΕΛ: 0-1

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης

Γκολ: 41′ Στίφλερ

Κίτρινες: Γλυνός, Γιακιμόφσκι, Ντουρμισάι, Μαξιμένκο, Νάγκι / Γκαλβάο, Μαυρομάτης

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς (71′ Θεοδωράκης), Γούτας, Μαυρομάτης, Γκάλο, Γκαλβάο, Σάλομον, Ουμπίντες, Νάτσος (58′ Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος (71′ Μάτιτς), Ενσικουλού (37′ Αγκάγιεφ), Μανούσος

ΑΕΛ (Φέστα): Ναγκί, Στίφλερ, Τσόσιτς, Μακσιμένκο, Μπέρτος, Γιακιμόφσκι (64′ Ηλιάδης), Γλύνος (64′ Νικολιάς), Κολομπίνο, Μπεν Χατίρα (75′ Ζίζιτς), Ακούνια (87′ Γκράουρ), Ντουρμισάι (87′ Μιλοσάβλιεβιτς)