18 C

Ατρόμητος – ΑΕΛ 1-1: Ούτε τώρα χαμογέλασαν οι «βυσσινί» (vid)

Η ΑΕΛ προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τον Ακούνια, ωστόσο ο Ατρόμητος έφερε το ματς στα ίσα χάρη στο τέρμα του Αγκάγιεβ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες (1-1) και να μοιράζονται από έναν βαθμό στο Περιστέρι για την 23η αγωνιστική της Super League.

Ο Ατρόμητος παραμένει στην 8η θέση, από την άλλη, η ουραγός ΑΕΛ δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να φύγει με ένα σημαντικό τρίποντο και ως εκ τούτου παραμένει στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας πλέον τους 10 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα και έψαξαν από νωρίς το προβάδισμα, ωστόσο το σουτ του Στίφλερ στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης πέρασε άουτ.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις, αλλά στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ «πολιόρκησε» την περιοχή του Μανδά και κατάφερε να φτάσει στο γκολ.

Στο 35′ ο Ακούνια προειδοποίησε τους Περιστεριώτες και δέκα λεπτά αργότερα τους τιμώρησε. Έπειτα από λάθος απομάκρυνση του τερματοφύλακα του Ατρομήτου, η μπάλα έπεσε πάνω στον Μπεν Χατίρα, με τον Μανδά να πέφτει πάνω στα πόδια του Τυνήσιου βάζοντας κόντρα και η μπάλα να καταλήγει στον Ακούνια, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα στο 44′ και έβαλε μπροστά στο σκορ τους «βυσσινί».

Και στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο γήπεδο, με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να απειλήσουν με αξιώσεις την ομάδα του Φέστα και τον Ακούνια να απειλεί εκ νέου στο 68′, με τον Μανδά να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος απάντησε, ισοφαρίζοντας στο 76′ με σουτ του Αγκάγιεβ μέσα από την περιοχή, ο οποίος νίκησε τον Νάγκι και έφερε το ματς στα ίσα.

Οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν πίσω μετά την ισοφάριση, με τον Ατρόμητο να πιέζει και να ψάχνει την ανατροπή, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το 1-1.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΑΕΛ: 1-1

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Διαιτητής: Αγκάγιεφ

Γκολ: 44′ Ακούνια / 76′ Αγκάγιεβ

Κίτρινες Κάρτες: Στρούγγης, Μαυρομμάτης / Γιακιμόφσκι, Ακούνια

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς, Στρούγγης, Μαυρομμάτης, Γκάλο, Γκαλβάο, Σάλομον, Χαρίσης (74′ Ούμπιδες), Χριστοδουλόπουλος (61′ Αγκάγιεβ), Μουνίθ (61′ Ραμπέγιο), Μανούσος (46′ Εντομβόνγι) , Κωτσόπουλος (82′ Γιακουμάκης).

ΑΕΛ (Φέστα): Νάγκι, Στίφλερ (60′ Ηλιάδης), Μπεν Χατίρα (61′ Μιλοσάβλιεβιτς), Γιακιμόφσκι (71′ Καρανίκας), Ζίζιτς, Κερούτο, Μαξιμένκο (53′ Μιχαήλ), Ακούνια, Κολομπίνο, Γκράουρ, Νικολιάς.