16.8 C

Ατρόμητος – Αστέρας 1-1: Ο Αλί Μπαμπά έκλεψε τον βαθμό (vid)

Ο Αστέρας βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, ωστόσο οι Αρκάδες ισοφάρισαν τον Ατρόμητο (1-1) με τον Αλί Μπαμπά να βρίσκει δίχτυα ένα λεπτό μετά την είσοδό τους και έφυγαν με τον βαθμό από το Περιστέρι, διευρύνοντας το αήττητο σερί στα 10 παιχνίδια.

Η ομάδα της Τρίπολης είναι φορτσαρισμένη και συνεχίζει το πρωτάθλημα αήττητη (7 νίκες, 3 ισοπαλίες), με την τελευταία ήττα των Αρκάδων να είναι στις 6 Ιανουαρίου στην Τρίπολη κόντρα στον Ολυμπιακό (4-0).

Πλέον βρίσκεται στην πέμπτη θέση και ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχει ματς λιγότερο.

ΆΛΛΟΣ ΤΙΣ ΤΕΛΙΚΕΣ, ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΓΚΟΛ

Χωρίς ιδιαίτερο πρέσινγκ ξεκίνησε το παιχνίδι, με τον Αστέρα ωστόσο, να ανεβάζει ρυθμό και να αυξάνει την πίεση καθώς περνούσαν τα λεπτά. Οι γηπεδούχοι όμως, ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 19′, με κεφαλιά του Μανούσου, έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μουνίθ.

O Aστέρας πήρε μέτρα στο γήπεδο, είχε τον έλεγχο και απείλησε τρεις φορές μέσα σε έξι λεπτά με τους Κρέσπι και Μπαράλες, χωρίς ωστόσο να βρίσκει κανένας εκ των δύο δίχτυα.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αγκάγιεβ απάντησε στο πρέσινγκ των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 2-0 με σουτ εκτός περιοχής, με το γκολ όμως, να μην μετράει, καθώς ο Ισραηλινός ήταν εκτεθειμένος, ενώ η φάση ελέγχθηκε και από το VAR.

Οι Αρκάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον βραχνά του 1-0, αποτέλεσμα που δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα των δύο ομάδων στο πρώτο 45λεπτο, δεδομένου ότι οι γηπεδούχοι είχαν μόλις δύο τελικές, εκ των οποίων η μία ήταν εντός εστίας, ενώ ο Αστέρας είχε τις τετραπλές (8).

«ΧΡΥΣΗ» ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΙ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ 1-1

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Τρίπολης μπήκε δυνατά και θέλησε να περιορίσει τον Ατρόμητο σε ρόλο άμυνας, με τους Περιστεριώτες να «πληρώνουν» την οπισθοχώρηση στο 77′.

Ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Αλί Μπαμπά έκανε το 1-1 για τους Αρκάδες με σουτ εντός της περιοχής, μετά από εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: 1-1

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Διαιτητής: Σκουλάς

Γκολ: 19′ Μανούσος / 77′ Αλί Μπαμπά

Κίτρινες Κάρτες: Ιγκλέσιας / Τομάσεβιτς, Νάτσος, Μπαράλες

Κόκκινη Κάρτα: Ιγκλέσιας

Ατρόμητος (Παντελίδης): Θεοδωράκης (28′ Μανδάς), Γούτας, Μαυρομμάτης, Τομάσεβιτς, Νάτσος, Σάλομον, Χαρίσης, Ουμπίδες, Αγκάγιεφ (46′ Νταβιώτης), Μουνίθ (67′ Γκάλο), Μανούσος (67′ Κωτσόπουλος)

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας (75′ Γκαρσία), Άλβαρες, Χριστόπουλος, Σουάρεθ, Βαλιέντε (62′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Ριέρα (76′ Αλί Μπαμπά), Σίτο (46′ Φερνάντες), Μπαράλες, Κρέσπι