16.7 C

Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης 2-1: Αυτός είναι ο Μανούσος!

Ο Γιώργος Μανούσος ήταν ο άνθρωπος που έκανε τη διαφορά στο Περιστέρι. Παρότι ο Μπαράλες ισοφάρισε στο 78′ το γκολ που είχε πετύχει ο ίδιος μόλις δυο λεπτά νωρίτερα, στο 89′ ο επιθετικός του Ατρομήτου έδωσε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του σκοράροντας από την άσπρη βούλα.

Έτσι, οι Περιστεριώτες άφησαν πίσω τους τη βαριά ήττα στην Τούμπα και ξαναμπαίνουν για τα καλά σε τροχιά πλέι οφ. Μετά από ένα… νωθρό πρώτο ημίχρονο όπου υπήρχε μόλις μια διπλή ευκαιρία από την πλευρά των φιλοξενούμενων, το ματς άρχισε να βρίσκει κανονικό ρυθμό παιχνιδιού με τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Για να ξεκλειδωθεί κάποια άμυνα έτσι όπως ήταν στημένες οι δύο ομάδες όμως, χρειαζόταν μια καλή ατομική ενέργεια. Στο 76′ ο Μανούσος έκανε ένα φοβερές ντρίμπλες, πέρασε και τον Παπαδόπουλο κι έγραψε το 1-0 για τον Ατρόμητο. Οι Αρκάδες ισοφάρισαν σε 1-1 δύο λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Μπαράλες (υπέροχη σέντρα του Άνχελ από τα αριστερά), ωστόσο δεν κατάφεραν να αποσπάσουν βαθμό.

Και αυτό γιατί τα πάντα κρίθηκαν στο 90′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του πρωταγωνιστή του ματς, Γιώργου Μανούσου. Ο Κουτσιαύτης υπέδειξε την άσπρη βούλα στο μαρκάρισμα του Σουάρεθ στον Βέλλιο και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 2-1.

Ατρόμητος: Μέγερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Χαρίσης, Μάντσον, Ουγκράι (58’ Νταβιώτης), Ανδρούτσος (68’ Βέλλιος), Ενσικουλού (68’ Ούμπιδες), Μανούσος.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Μαρτίνεζ, Βαλιέντε, Καπίγια (12’ Μ. Φερνάντεθ, 79’ Τασουλής), Σίτο, Μουνάφο, Λ. Φερνάντεθ, Μπαράλες (83’ Ιγκλέσιας).