19.7 C

Ατρόμητος – ΟΦΗ 2-1: Ο Γιακουμάκης «ξέρανε» τους Κρητικούς στο 95′

Ο Ατρόμητος πήρε μία δραματική νίκη επί του ΟΦΗ με 2-1, με τον Πέτρο Γιακουμάκη να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

Ο αγώνας από το πρώτο λεπτό ήταν ντέρμπι, με δυνατές μονομαχίες και τον Ατρόμητο να πιάνει στον… ύπνο την άμυνα του ΟΦΗ, καθώς μόλις στο τρίτο λεπτό ο Γιώργος Μανούσος έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω και με τον Αντίλ Ναμπί ισοφάρισαν σε 1-1 στο 21ο λεπτό. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, μέχρι τα τελευταία λεπτά του. Τότε, στο 95ο λεπτό, ο Πέτρος Γιακουμάκης, μετά από γύρισμα του Ενσικουλού, μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ατρόμητος: Μέγιερι, Γούτας, Χαρίσης, Γκάλο, Ανδρούτσος (Βέλλιος 73′), Μπαένα, Μανούσος (Ούμπιδες 85′), Ενσικουλού, Ρόσα (Γιακουμάκης 61′), Ρισβάνης, Ταλόσα

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Σακόρ, Κουτρουμπής, Νέιρα, Μάνος (Φιγκεϊράδο 65′), Ναμπί (Στάικος 87′), Σεμέντο (Φερέιρα 93′), Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Μπράουν