23.3 C

Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1: Και ο Χασάν είναι εδώ!

Χρειάστηκε να παίξει για είκοσι λεπτά με παίκτη λιγότερο, αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε το μέταλλο του! Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς απέδρασε από το Περιστέρι (1-0 τον Ατρόμητο) χάρη στο γκολ που σημείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αχμέντ Χασάν.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά και τις καλύτερες στιγμές του αγώνα. Οι περισσότερες εξ’ αυτών ήταν καθαρές και δημιουργήθηκαν στο πρώτο μέρος, όταν οι Ερυθρόλευκοι είχαν περιορίσει την ομάδα του Περιστερίου σε παθητικό ρόλο.

Ο Πέδρο Μαρτίνς βρέθηκε στη δυσάρεστη θέση να χάσει τον πιο κινητικό παίκτη του και τον πιο… φοβιστικό για τον Ατρόμητο, τον Χιλάλ Σουντανί. Ο Αλγερινός μετά από μονομαχία με τον Ενσικουλού, χτύπησε στο γόνατο και δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει, με τον Φορτούνη να περνά στη θέση του πριν την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Ο Πορτογάλος αναπροσάρμοσε τα πλάνα του, αλλά η ομάδα του συνέχισε να παρουσιάζει καλή εικόνα και να απειλεί την εστία του εκπληκτικού Μέγερι.  Ο Ελ Αραμπί και Μασούρας ήταν οι κύριοι εκφραστές των καθαρών ευκαιριών της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς, με τον Ομάρ όμως να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 23′ μετά την πάσα του Βαλμπουενά εντός περιοχής.

Ο Μασούρας στο 45′ έχασε διπλή ευκαιρία να βάλει σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό, καθώς ο Μέγερι απέκρουσε την κεφαλιά του Έλληνα μεσοεπιθετικού, ενώ στη συνέχεια ο Γούτας έδιωξε πάνω στη γραμμή τη δεύτερη κεφαλιά του παίκτη των Ερυθρολεύκων.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι παρότι είχαν την κατοχή της μπάλας, δυσκολεύτηκαν να βρουν καθαρές ευκαιρίες απέναντι σε έναν αργό Ατρόμητο που δεν μπορούσε να απειλήσει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Ο Φορτούνης δημιούργησε μια εκπληκτική φάση για τον Ομάρ, ο οποίος όμως με το αριστερό από πλεονεκτική θέση αστόχησε. Στο 73′ ο Νορβηγός είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Νταβιώτη και ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες.

Οι Ερυθρόλευκοι ήθελα πάση θυσία τη νίκη και συνέχισαν να πιέζουν στα καρέ του Μέγερι μέχρι που στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων εμφανίστηκε ο… λυτρωτής Αχμέντ Χασάν!

Ο Αιγύπτιος που πέρασε στο ματς με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία από εκτέλεση κόρνερ, πήρε τη σέντρα του Βαλμπουενά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και με υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Μέγερι, πετυχαίνοντας έτσι το πρώτο του γκολ με τον Ολυμπιακό στην επιστροφή του. Και τι γκολ…