16.8 C

Ατρόμητος – Ξάνθη 1-0: Έβαλε τέλος στο σερί ηττών και βλέπει play off

Ο Ατρόμητος πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Ξάνθης με 1-0, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League και έφτασε τους 29 βαθμούς όσους έχει και η Ξάνθη και πλέον βρίσκονται στην όγδοη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τον έκτο ΟΦΗ.

Η Ξάνθη ξεκίνησε κάπως καλύτερα τον αγώνα, με τον Ατρόμητο να της δίνει χώρο στο γήπεδο, με την ομάδα του Σάββα Παντελίδη να αρέσκεται στις αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα τελικά στο 29ο λεπτό, όταν ο Ανδρούτσος πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Αμπάντ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-0.

Στη συνέχεια, ο Ατρόμητος είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να διευρύνει το προβάδισμά του. Έτσι, ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη και ανέβηκε στους 29 βαθμούς, όσους έχει και η Ξάνθη.

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Στρούγγης, Ρισβάνης, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς, Ανδρούτσος (Μπαένα 89′), Ραμπέλο (Ενσικουλού 46′), Ντε Πο (Ούμπιδες 74΄), Χαρίσης, Μανούσος

Ξάνθη (Παράσχος): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης (Τζουρίσκοβιτς 77′), Σόσα, Κασάδο, Καρασαλίδης, Τεϊσέιρα (Φοσέ 69′), Μουλέν, Στάρτζεον, Ντε Αμορίμ (Μπαριέντος 50′), Τερκί, Κάστρο