21 C

Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία 3-1: Οι αλλαγές «καθάρισαν» τους Σκοπιανούς

Ευρεία νίκη απέναντι στους πρωτάρηδες Σκοπιανούς πέτυχε η Αυστρία, η οποία επικράτησε με 3-1 στο Βουκουρέστι χάρη στα δύο γκολ των Γκρέγκοριτς και Αρναούτοβιτς που ήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν τη λύση.

Η ομάδα του Φόντα δυσκολεύτηκε να παράξει μεγάλες καθαρές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όταν το έκανε καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την πρώτη της νίκη σε τελική φάση EURO στην παρθενική της συμμετοχή.

Η Αυστρία προηγήθηκε στο Βουκουρέστι απέναντι στη Βόρεια Μακεδονία στο 18ο λεπτό και μετά από μεγάλο διάστημα πίεσης στα αντίπαλα καρέ.

Ο Ζάμπιτσερ έβγαλε βαθιά μπαλιά για τον Λάινερ που κινήθηκε ως επιθετικός και με άψογο τελείωμα έκανε το 1-0.

Η ασυνεννοησία στην άμυνα των Αυστριακών έφερε το παρθενικό γκολ της Βόρειας Μακεδονίας στην πρώτη της εμφάνιση σε φάση ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης, δέκα λεπτά μετά από το προβάδισμα των γηπεδούχων και χωρίς να έχουν απειλήσει οι φιλοξενούμενοι.

Ο Γκόραν Πάντεφ λίγες μέρες πριν κλείσει τυπικά τα 38 του χρόνια – έκανε το ντεμπούτο του στην εθνική ομάδα πριν από 20 χρόνια – σκόραρε για το 1-1 και έγινε ο δεύτερος γηραιότερος παίκτης που σκοράρει σε τελική φάση EURO μετά τον Αυστριακό Ίβισα Βάστιτς που βρήκε δίχτυα απέναντι στην Πολωνία το 2008 σε ηλικία 39 ετών.

ΤΟ 1-1 ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΦ

Οι τυπικά γηπεδούχοι με την είσοδο του Λάινχαρτ έγιναν πιο επιθετικοί και σε συνδυασμό με τις άλλες δύο αλλαγές του Φόντα βρήκαν τα δύο γκολ που έδωσαν το τρίποντο. Στο 78′ ο Γκρέγκοριτς έπιασε την κεφαλιά μετά από τη σέντρα του Αλάμπα και νίκησε τον Ντιμιτριέφσκι για το 2-1.

ΤΟ 2-1 ΤΟΥ ΓΚΡΕΓΚΟΡΙΤΣ

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό με τον Αρναούτοβιτς να βγαίνει τετ α τετ, να κρατά την μπάλα και σε κενή εστία να πλασάρει διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΤΟ 3-1 ΤΟΥ ΑΡΝΑΟΥΤΟΒΙΤΣ

ΑΥΣΤΡΙΑ – ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 3-1

Σκόρερ: 18′ Λάινερ, 78′ Γκρέγκοριτς, 89′ Αρναούτοβιτς / 28′ Πάντεφ

Γήπεδο: Νάσιοναλ Αρένα, Βουκουρέστι

Διαιτητής: Έκμπεργκ (ΣΟΥ)

Κίτρινες: Λάινερ / Αλιόσκι, Τραϊκόφσκι

Αυστρία (Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ, Ντράγκοβιτς (46′ Λάινχαρτ), Χιντερέγκερ, Ούλμερ, Μπαουμγκάρντνερ (58′ Γκρέγκοριτς), Λάιμερ (90+3′ Μπαουμγκάρτλινγκερ), Αλάμπα, Σλάγκερ (90+4′ Ιλσάνκερ), Ζάμπιτσες, Κάλαϊτζιτς (59′ Αρναούτοβιτς).

Βόρεια Μακεδονία (Ανγκελόφσκι): Ντιμιτριέφσκι, Νικόλοφ (63′ Μπεϊτουλάι), Ριστόφσκι, Βελκόφσκι, Μούσλιου (86′ Μ. Ριστόφσκι), Αλιόσκι, Αντέμι, Μπάρντι (82′ Τριτσκόφσκι), Ελμάς, Τραϊκόφσκι (63′ Κοσταντίνοφ), Πάντεφ.