18.9 C

Αυτά γίνονται μόνο στην Basket League: Δικαίωση για Λάρισα 4 μήνες μετά!

Το ΑΣΕΑΔ αποφάσισε την επανάληψη του αγώνα ανάμεσα στο Περιστέρι και τη Λάρισα, που είχε διεξαχθεί στις 19 Δεκεμβρίου 2020 για την Basket League!

Με καθυστέρηση τεσσάρων μηνών (!), το Ανώτατο Συμβούλιο Επιλύσεως Αθλητικών Διαφορών (ΑΣΕΑΔ) δικαίωσε τη Λάρισα, στην προσφυγή που είχε καταθέσει για τον εκτός έδρας αγώνα με το Περιστέρι (19/12/20, 82-78), και διέταξε την επανάληψη του ματς, που είχε κριθεί με ένα διαιτητικό λάθος.

Η Λάρισα είχε χάσει το ματς, καθώς μία βολή του Παναγιώτη Βασιλόπουλου είχε μετρήσει λανθασμένα για δύο πόντους από τους διαιτητές, λόγω παρεμβολής του Τζέιμς Γουέμπ, κάτι που δεν συνέβη ποτέ. Απέμεναν 13 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα και αντί για 81-78 το σκορ είχε γίνει 82-78, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι.

Έτσι, το ματς πρέπει να προγραμματιστεί άμεσα από τον ΕΣΑΚΕ, καθώς η κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος ολοκληρώνεται τη Μεγάλη Τετάρτη (28/4), την ώρα που οι δύο ομάδες έχουν διαφορετικούς προπονητές και πολλές αλλαγές στο ρόστερ τους συγκριτικά με εκείνη την αναμέτρηση! Μάλιστα, η Λάρισα έχει ελπίδες πρόκρισης στα playoffs σε περίπτωση νίκης, ενώ το Περιστέρι αν γνωρίσει την ήττα ενδέχεται να δει τη θέση του να επηρεάζεται στην τελική κατάταξη της Basket League.