24.2 C

«Αυτοκτόνησε» η Νάπολι, Μίλαν και Γιουβέντους στο Champions League 2021/2022

Εκπληκτικό φινάλε στη Serie A, με τα ευρωπαϊκά εισιτήρια να δίνονται στην τελευταία αγωνιστική και να κρίνονται στο νήμα!

Η Μίλαν πανηγύρισε την επιστροφή της στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά από 7 χρόνια καθώς επικράτησε με 2-0 της Αταλάντα στο Μπέργκαμο και έφτασε τους 79 βαθμούς που της έδωσαν τη δεύτερη θέση. Οι Μπεργκαμάσκι είχαν εξασφαλίσει εξάλλου την παρουσία τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση εδώ και δύο αγωνιστικές και μαθηματικά.

Η αναμέτρηση κρίθηκε με τις δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Κεσί στο 43ο λεπτό καθώς και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στη φάση του πρώτου μέρους, ανατράπηκε ο Τεό Ερναντές από την πάσα του Μπραΐμ Ντίαθ και από το πέναλτι ήρθε το 0-1.

Στο Champions League θα βρίσκεται και η Γιουβέντους που πέρασε άνετα και με τεσσάρα (1-4) από την αδιάφορη Μπολόνια. Δύο γκολ πέτυχε ο Άλβαρο Μοράτα, από ένα ο Ραμπιό και ο Κιέζα, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής στο 86′ με τον Ορσολίνι. Παρόλα αυτά, για να σφραγιστεί το εισιτήριο, η Γιουβέντους ήθελε ένα δώρο από τη Βερόνα και αυτό ήρθε.

Η ομώνυμη ομάδα απέσπασε βαθμό (έστω και αδιάφορη) στο «Στάδιο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» απέναντι στη Νάπολι (1-1) και οι Ναπολιτάνοι κατέλαβαν τελικά την 5η θέση και έχασαν την τετράδα! Η Ρόμα επέστρεψε από την κόλαση κόντρα στη Σπέτσια (2-2) με το γκολ του Μιχιταριάν στο 86′ και η επόμενη σεζόν θα τη βρει στο Europa Conference League.

Η Σασουόλο έχασε στην ισοβαθμία το εισιτήριο από τους Ρωμαίους, με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να ανοίγει το σκορ απέναντι στη Λάτσιο (1-0) με φωτοβολίδα στο 10′ και τον Μπεράρντι να γράφει το 2-0 στο 86′.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 38ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 22/5

Κάλιαρι – Τζένοα 0-1 (15′ Σομουρόντοφ)

Κροτόνε – Φιορεντίνα 0-0

Σαμπντόρια – Πάρμα 3-0 (20′ Κουαλιαρέλα, 44′ Κόλεϊ, 64′ Γκαμπιαντίνι)

Κυριακή 23/5

Ίντερ – Ουντινέζε 5-1 (8′ Γιανγκ, 44′ Έρικσεν, 55′ πέν. Μαρτίνες, 64′ Πέρισιτς, 71′ Λουκάκου / 79′ πεν. Περέιρα)

Μπολόνια – Γιουβέντους 1-4 (86′ Ορσολίνι / 6′ Κιέζα, 29′, 47′ Μοράτα, 45′ Ραμπιό)

Αταλάντα – Μίλαν 0-2 (43′ πεν., 90+2′ πεν. Κεσί)

Τορίνο – Μπενεβέντο 1-1 (29′ Μπρέμερ / 72′ Τέγιο)

Νάπολι – Βερόνα 1-1 (61′ Ραχμάνι / 69′ Φαραόνι)

Σπέτσια – Ρόμα 2-2 (6′ Βέρντε, 38′ Πομπέγα / 52′ Ελ Σαράουι, 85′ Μιχιταριάν)

Σασουόλο – Λάτσιο 2-0 (10′ Κυριακόπουλος, 78′ πεν. Μπεράρντι)