21.7 C

Μπάγερν – Αρμίνια 1-0: Οι Βαυαροί κατέρριψαν ρεκόρ και διατηρούνται πρώτοι

Σε ένα παιχνίδι όπου η Μπάγερν Μονάχου δεν μπορούσε να βρει τέρμα, ο «λυτρωτής» Σανέ έφερε την νίκη στην ομάδα του μετά από 72 λεπτά.

Το τελικό 1-0 κόντρα στην Αρμίνια δεν ήρθε με εύκολο τρόπο, αφού λίγο η τύχη, λίγο η αστοχία και λίγο η άμυνα των φιλοξενούμενων, κόντεψαν να στερήσουν το τρίποντο στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος.

Για να καταλάβει κανείς την ασφυκτική πίεση των Βαυαρών, το πρώτο ημίχρονο έληξε με 13 τελικές υπέρ τους, το δεύτερο με άλλες 10, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Γκνάμπρι.

Όλα αυτά φυσικά τα επισκίασε το γκολ που πέτυχε ο Λιρόι Σανέ, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής έξω από την μεγάλη περιοχή της αντιπάλου και με μία «βολίδα» έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ορτέγκα.

Να σημειωθεί πως η Μπάγερν έφτασε τα 102 γκολ σε μια ημερολογιακή χρονιά (2021), σπάζοντας το αντίστοιχο ρεκόρ που είχε η Κολωνία με 101 το 1977. Και έχουμε μπροστά μας ακόμα έναν μήνα…

Πλέον, με την ομάδα του Νάγκελσμαν να βρίσκεται πρώτη με 31 βαθμούς και την Ντόρτμουντ να ακολουθεί με 30, το ντέρμπι μεταξύ των δύο στην Βεστφαλία θα συγκεντρώσει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον από αυτό που ήδη έχει.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 26/11

Στουτγκάρδη – Μάιντς 2-1 (21′ Ίτο, 51′ Σόσα / 38′ Χακ)

Σάββατο 27/11

Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 1-3 (2′ Βέγκχορστ / 35′ πεν. Τζαν, 55′ Μάλεν, 81′ Χάαλαντ)

Χέρτα – Άουγκσμπουργκ 1-1 (40′ Ρίχτερ / 90+7′ Γκρίγκοριτς)

Κολωνία – Γκλάντμπαχ 4-1 (55′ Λιούμπιτσιτς, 77′ Ουτ, 78′ Ντούντα, 90+3′ Άντερσον / 74′ Χόφμαν)

Μπόχουμ – Φράιμπουργκ 2-1 (54′ Πόλτερ, 82′ Πάντοβιτς / 51′ Λάινχαρτ)

Γκρόιτερ Φιρτ – Χόφενχαϊμ 3-6 (22′ Λέουλινγκ, 46′ Τίλμαν, 68′ Χργκότα / 32′, 62′, 80′ Μπεμπού, 40′, 58′ Ρούτερ, 66′ αυτ. Μέγερχόφερ)

Μπάγερν Μονάχου – Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-0 (72′ Σανέ)