21.6 C

Μπάγερν – Κολωνία 3-2: Αγχωτική νίκη στη μνήμη του Γκερντ Μίλερ (vid)

Ύστερα από την γκέλα στην πρεμιέρα απέναντι στην Γκλάντμπαχ εκτός έδρας (1-1), η Μπάγερν τα… χρειάστηκε απέναντι στη μαχητική Κολωνία (3-2) στο πρώτο παιχνίδι της στο Μόναχο στη φετινή σεζόν και στη μνήμη του θρυλικού Γκερντ Μίλερ που έφυγε από τη ζωή.

Οι Βαυαροί είχαν ένα πρώτο πολύ κακό ημίχρονο, με το 0-0 να αποτυπώνει το πρόβλημα που αντιμετώπισαν δημιουργικά απέναντι στους φιλοξενούμενους. Το… φιτίλι άναψε με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ στο 50′ και στο 59′ ο Γκνάμπρι πέτυχε το 2-0. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μέσα σε δύο λεπτά έφεραν τις ισορροπίες (59′-61′) πρώτα με τον Μοντέστ να μειώνει σε 2-1 και τον Ουτ να σκοράρει με καταπληκτικό σουτ στο 61′.

Η Μπάγερν συνήλθε καθυστερημένα αλλά είχε απάντηση με τον Γκνάμπρι στο 71′ να πιάνει δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και να νικά τον Χορν για το τελικό 3-2.

Μπάγερν: Νόιερ, Νιανζού (46′ Στάνισιτς), Ουπαμεκανό, Ζίλε, Ντέιβις (88′ Ρίτσαρντς), Σανέ (46′ Μουζιάλα), Κίμιχ, Γκορέτσκα (66′ Τολισό), Ντέιβις, Μίλερ, Λεβαντόφσκι, Γκνάμπρι (Τσούπο-Μοτίνγκ)

Κολωνία: Χορν, Εχιζίμπουε, Μερέ, Τσίχος, Χέκτορ, Σκιρί, Τίλμαν, Λιούμπιτσιτς (76′ Σάουμπ), Κάιντς (69′ Άντερσον), Ουτ (66′ Ντούντα), Μοντέστ (76′ Λέμπερλε)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 20/8

Λειψία – Στουτγκάρδη 4-0 (38′, 52′ Σόμποσλαϊ, 46′ Φόρσμπεργκ, 65′ πεν. Αντρέ Σίλβα)

Σάββατο 21/8

Μπόχουμ – Μάιντς 2-0 (21′ Χόλτμαν, 56′ Πόλτερ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Άουγκσμπουργκ 0-0

Φράιμπουργκ – Ντόρτμουντ 2-1 (6′ Γκρίφο, 53′ Σάλαϊ, 59′ αυτ. Κάιτελ)

Γκρόιτερ Φιρτ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (45′ Κλος, 50′ πεν. Χργκότα)

Χέρτα Βερολίνου – Βόλφσμπουργκ 1-2 (60′ πεν. Λουκεμπάκιο, 74′ Μπακού, 88′ Ενμετσά)

Λεβερκούζεν – Γκλάντμπαχ 4-0 (Ζόμερ αυτογκ. 3′, Σικ 8′, Ντιαμπί 55′, Αμίρι 87′)

Κυριακή 22/8

Χόφενχαϊμ – Ουνιόν Βερολίνου 2-2 (14′ Ακπογκούμα, 30′ Μπρουν Λάρσεν / 10′ Γιέσελμαν, 47′ Αβονίγι)

Μπάγερν – Κολωνία 3-2 (50′ Λεβαντόφσκι, 59′, 71′ Γκνάμπρι / 60′ Μοντέστ, 62′ Ουτ)