22.6 C

Μπάγερν – Μονακό 78-83: Ο Τζέιμς έκανε «κηδεία» στους Βαυαρούς

Η Μπάγερν είχε απόψε μια τεράστια ευκαιρία να αγγίξει την 8άδα. Το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να νικήσει μια ομάδα που είχε επτά ήττες στα 8 τελευταία παιχνίδια της. Εντέλει, όχι μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά έδωσε ξανά ζωή στη Μονακό που πλέον ελπίζει ξανά στο θαύμα των πλέι οφ. Τίποτε απ’ όλα αυτά βεβαίως δεν θα είχε συμβεί, αν ο Μάικ Τζέιμς δεν θυμόταν τον παλιό καλό εαυτό του έξω από τα 6,75…

Ντέρμπι ήταν το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ (8-10 στο 5ο λεπτό του αγώνα) και την περίοδο να λήγει με το οριακό 18-19 με πρωταγωνιστή για τους Βαυαρούς τον φορμαρισμένο Ουόλντεν που πέτυχε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα την ίδια ώρα που για τους Μονεγάσκους το κουπί τραβούσε ο συνήθης ύποπτος Τζέιμς με 8.

Το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ στην συνέχεια, διότι το ματς εξακολουθούσε να είναι αρκετά κλειστό με τους Γερμανούς να παίρνουν μια διαφορά 7 πόντων 4 λεπτά πριν την ανάπαυλα, ωστόσο οι νικητές του Eurocup απάντησαν με σερί 12-0 και το ημίχρονο τους βρήκε προηγούμενους με 35-40.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Τρινκιέρι η Μονάκο κρατούσε τους γηπεδούχους σε μια απόσταση 5-6 πόντων έχοντας σε καλό βράδυ τον Σέρβο διεθνή σκόρερ Ντανίλο Άντουσιτς που πέτυχε τους 10 πόντους σε αυτό το διάστημα. Το δεκάλεπτο τέλειωσε με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο από την γωνία του Τζέιμς με κρεμασμένο πάνω του τον Χάντερ, δίνοντας αέρα 8 πόντων στην ομάδα του Ομπράντοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα 10 πόντων με καλάθι του Μπέικον διαμορφώνοντας το 56-66. Οι παίκτες της Μπάγερν βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν στο ματς ρίχνοντας άμεσα την διαφορά στην μιση τιμή (61-66). Δυστυχώς όμως για τον Τρινκιέρι οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περαιτέρω και με αυτόν τον τρόπο μοιραία ήρθε η ήττα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Μάικ Τζέιμς με 26 πόντους έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Άντζουσιτς και Μπέικον. Απο τους ηττημένους προσπάθησε ο Γουόλντεν κι ο Λούτσιτς με 26 και 12 πόντους αντίστοιχα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Ράτσις, Ρότσα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 35-40, 54-62, 78-83

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 4, Τόμας 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουόλντεν 26 (3/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρίβερς 3 (1/6 σουτ), Χάντερ 8 (6 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 6 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Λούτσιτς 14 (2), Ομπστ, Ρούμπιτ 6 (7 ριμπάουντ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπέικον 11 (4/8 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Βέστερμαν 2, Τόμας 7 (1), Ντιάλο 3 (1/4 τρίποντα), Μότουμ 5 (1), Μοτιεγιούνας 10 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Άντζουσιτς 16 (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Χολ, Τζέιμς 26 (5/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη)

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 19/32 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 10/11 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 18/35 δίποντα, 12/17 τρίποντα, 11/16 βολές, 27 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 3 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ